Potkat se tváří v tvář, předvést své umění a zodpovídat dotazy zvědavců či potencionálních zákazníků. Tuto možnost nabídly dílny, ateliéry a tvůrčí zázemí výtvarníků, uměleckých řemeslníků a jiní umělci. Do 11. ročníku se první říjnový víkend zapojilo 117 subjektů z celé Vysočiny.
Návštěvníkům se představili řezbáři, výrobci originálních hraček ze dřeva, kováři, skláři, tvůrci keramiky, šperků a nechyběly ani ukázky kreseb, maleb nebo grafiky.
Svoje brány otevřeli například v huti Crystal Glamour v Okrouhlici. „Chceme tady zviditelnit ruční výrobu jako takovou, protože spousta lidí zapomíná na to, že sklo se vyrábí také ručně, že ho nevyrábějí stroje, zapomíná se na to, že čeští skláři jsou šikovní,“ sdělil vedoucí hutě Libor Neumann.
V galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě byly přístupné právě probíhající výstavy, a navíc si tu zájemci mohli vyzkoušet drátování. „Každý si tu může vyzkoušet, co se s drátkem dá udělat. Já mám radši měděný, který je měkký a nebolí z toho prsty. Je to zajímavý koníček a jsou to příjemně strávené večery, zvláště v zimě,“ přiblížila techniku pro šikovné ruce Hana Halíková.
České ručičky
Jeden z návštěvníků, Tomáš Augustýn, se na akci vypravil už druhým rokem. „Minule jsme viděli výrobky z kůže v Krucemburku a diáře v Havlíčkově Brodě, taky jsme byli ve sklárně v Tasicích. Je to skvělá akce. Tohle jsou oblasti, kterým se ve společnosti ne vždycky dostává dostatečné pozornosti, což je škoda. Když někdo něco umí a má zlaté české ručičky – to je prostě obdivuhodné, co dokážou,“ shrnul.
Také u známého vysočinského sochaře Radomíra Dvořáka se dveře netrhly. „Za dva dny tu prošla tak stovka lidí. Divím se některým kolegům, že se odmítají účastnit. Třeba v Rakousku je to prestižní věc, kde jsou akademičtí sochaři,“ připomněl fakt, že stejná akce se koná i v partnerských regionech v Jihomoravském a Jihočeském kraji a Dolním Rakousku.
Koordinátorem Dnů otevřených ateliérů je krajská příspěvková organizace Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod za podpory Kraje Vysočina. Letošním tématem bylo křehké umění s apelem na křehkost základních hodnot našeho života, zdraví a rodiny.