Vlastníci lesů v Kraji Vysočina bojují s nedostatkem času. Právě v tomto období zpracovávají polomy, které způsobily vichřice, především vichřice Herward ze závěru října minulého roku. Předpokládá se, že na Vysočině poškodily cca 500 tisíc m3 dřevní hmoty.
„Co nejdřívější zpracování polomů je nutné proto, aby stromy neumožnily rozmožení kůrovce, který naše lesy významně ničí. Pozdní zpracování polomů by totiž jeho rozmnožování výrazně pomohlo,“ upozornil krajský radní pro oblast lesního a vodního hospodářství Martin Hyský (ČSSD). Pozdním zpracováním dřeva z polomů nebo kůrovcového dřeva vlastníci lesů znehodnocují svůj majetek, a navíc se vystavují nebezpečí pokuty. „Za neplnění opatření k ochraně lesa padlo v roce 2017 hned několik desítek pokut. Podle zákona o lesích je možné uložit pokutu až jeden milion korun,“ doplnil zákonná pravidla Jiří Bartoš z oddělení lesního hospodářství a myslivosti krajského úřadu. Napadené stromy musejí co nejdříve pryč z lesa, pokud to není v silách vlastníka, je třeba provést odkornění nebo zajistit chemickou asanaci.
Samotné pokácení stromů kůrovce nezahubí. Bez větších problémů dokončí vývoj a přelétne na okolní stromy. Úspěch nepřináší těžit stromy, ze kterých je kůra oloupaná. Pokud totiž kůra na stromu není, lýkožrout se nemá kde ukrýt a daný strom už není pro zdraví lesa nebezpečný. Proto je třeba těžit stromy, u kterých je tento nebezpečný hmyz pod kůrou. A jak takové stromy poznat? Jde o stromy s rezavějící korunou, o stromy, které mají ve střední části kmene malé otvory o průměru cca 2 mm – právě tam se lýkožrout prokousával pod kůru. Je-li počasí bezvětrné beze srážek, bývají za šupinkami kůry vidět zapadané bílé drobné „pilinky“ – důkaz destruktivní práce tohoto nebezpečného hmyzu. Na tyto stromy je třeba se soustředit. Takové stromy mohou mít ještě zcela zelenou korunu, vypadat zcela zdravě. Ověřit si správnost úsudku, že jde o strom napadený lýkožrouty a tedy strom, který je třeba včas zpracovat, je třeba s příslušným odborným lesním hospodářem. Dynamika šíření tohoto podkorního hmyzu může být za příznivých podmínek až neuvěřitelně velká a kontrolu „aktivních“ kůrovcových ohnisek je třeba provádět řádově v týdenních intervalech.