Postavili auto, motocykl, dokončují traktor a pouštějí se do sestavení náklaďáku. Střední průmyslová škola Třebíč (SPŠT) je regionálním centrem technického vzdělávání s maximálním důrazem na propojení teorie a praxe. „Připravujeme žáky v rámci maturitního i učňovského vzdělávání a také realizujeme vzdělávání dospělých. Zcela zásadní je spolupráce s firmami našeho regionu,“ říká ředitel Zdeněk Borůvka. Příkladnou spolupráci školy s firmami dokládá prestižní ocenění Doporučeno zaměstnavateli. V rámci Kraje Vysočina se opakovaně umístila mezi nejlepšími školami, o tomto hodnocení rozhodli významní zaměstnavatelé. Škola je také držitelem Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost.
Studenti si sami sestavují auta, motorky i traktor
Nezanedbatelnou podporu škola získává od Kraje Vysočina i od významných regionálních firem, jako jsou například ČEZ, a. s., Huhtamaki Česká republika, a. s., NUVIA a. s., Mann+Hummel (CZ) s. r. o., Fraenkische CZ s. r. o., Automotive Lighting s. r. o., PBS INDUSTRY, a. s. a další, kde žáci absolvují část odborných praxí a kde mohou následně získat zaměstnání.
Úspěšnou spolupráci mezi naší školou a firmami z okolí představují současné projekty s názvy „Postav si svůj traktor“ a „Postav si svůj náklaďák“, které navazují na stavbu vozů Kaipan 16 a Kaipan 14 v rámci projektu „Postav si svoje auto“. Tím, že si žáci sami pod pedagogickým dozorem mohou stavět vlastní vůz, traktor nebo nákladní automobil, je pro ně splnění snu a vhodná motivace ke studiu technických oborů. Dalším projektem je „Podpora řemesel v Třebíči“, jehož cílem je posílit výuku na třebíčských základních školách v oblasti člověk a svět práce montážními panely, kde se žáci seznámí se zapojováním základních elektrických obvodů.
Obor Energetika je v rámci České republiky ojedinělý
Společný projekt školy, Kraje Vysočina a Skupiny ČEZ nemá v České republice obdobu. ČEZ sice spolupracuje se školami i v dalších regionech, ale samostatný obor energetika s přímou návazností na praxi v jaderné elektrárně nabízí pouze SPŠ v Třebíči. „Někteří žáci 4. ročníku oboru energetika v letošním školním roce zpracovali své maturitní projekty ve spolupráci s brněnským VUT, Fakultou energetiky. Jde o projekty týkající se měření radioaktivity a radiačního pozadí, dále využití obnovitelných zdrojů jako solární a větrná energie a také vývoje učebních pomůcek z oblasti energetiky,“ popisuje ředitel Borůvka.
Studenti spolupracují na mezinárodní úrovni
Škola již celou řadu let využívá prostředky Evropské unie k realizaci mezinárodních aktivit. V současné době se jedná o program Erasmus+. „Navázali jsme kontakty s mnoha zahraničními partnery, například ve Finsku, Itálii, Maďarsku, Německu, Španělsku, Velké Británii a na Slovensku. V rámci projektu MICA se žáci v každé zapojené zemi zúčastnili dvoutýdenního workshopu zaměřeného buď na programování PLC nebo CNC,“ představuje ředitel Borůvka. SPŠT je vedoucím partnerem v projektu AMOR, kde každá zapojená organizace vyrábí malého autonomního robota.
Posílili výuku pro mechanik seřizovače
Žáci maturitního oboru mechanik seřizovač mají posílenou praktickou výuku, čímž se zvyšuje jejich cena na trhu práce. „Praktická výuka probíhá jednak ve školních dílnách, kde mají k dispozici také velký vstřikolis, jednak na pracovištích spolupracujících firem. Toto zaměření je směrováno na seřizování strojů pro výrobu plastových výrobků,“ popisuje zástupkyně ředitele Petra Hrbáčková. Žáci se seznámí s technologiemi pro zpracování plastů, vstřikováním a vytlačováním.
Poměřit si síly není na škodu
Třebíčská průmyslovka se často proměňuje v dějiště studentských soutěží a přehlídek. V polovině března se zde konal 16. ročník krajského kola přehlídky odborných dovedností Řemeslo Vysočiny 2018. Začátkem května celostátní soutěž Opravářů zemědělských strojů 2018. Poměřování sil se děje i ve sportu. Třetí místo do Třebíče letos přivezli z republikového finále středních škol ve florbale. První místo získali na Středoškolském mistrovství ČR v požárním sportu v Pardubicích.
Eva Fruhwirtová