Přednemocniční neodkladnou péči zajišťuje v našem kraji jediná příspěvková organizace zřizovaná krajem – Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina.
Mezi její práci však patří také školení odborné i laické veřejnosti v první pomoci a základech resuscitace. Zdravotnická záchranná služba má pět oblastních středisek: Jihlava, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Třebíč a Pelhřimov. Potřebnou pomoc zajišťuje dvacet devět výjezdových skupin rozmístěných na jednadvaceti pečlivě vybraných výjezdových základnách a jedna skupina letecké zdravotnické záchranné služby. Ta spolupracuje s firmou Heliair, která poskytuje vrtulník a piloty vrtulníku. Činnost všech výjezdových skupin je koordinována Zdravotnickým operačním střediskem Kraje Vysočina. K nejčastějším letošním výjezdům patří kolapsy, dušnost, vysoký krevní tlak, horečky, bolest na hrudi a cévní mozková příhoda. V letních měsících přibývají výjezdy k pádům z kola, zranění z vody a k alergickým reakcím. V průměru řeší záchranáři denně 130 událostí.
Obsluhují stovky obcí, jezdí tisíce kilometrů
Teritoriem záchranářů je přibližně 1 300 obcí, 6 900 kilometrů čtverečních a více než půl milionu obyvatel v Kraji Vysočina, který narůstá v letních a zimních sezonách díky turistům.
Ředitelkou zdravotnické záchranné služby je Vladislava Filová. Zdravotnickou pomoc poskytuje v kraji 285 nelékařských zdravotnických pracovníků a 85 lékařů, z nichž 50 pracuje na částečný úvazek. „Disponujeme padesáti osmi velkými zásahovými vozidly Volkswagen Transporter, devíti malými zásahovými vozidly pro přepravu lékaře v tzv. rendez-vous systému, jedním terénním zásahovým vozidlem. Dále prostředky pro řešení mimořádných událostí a transport pacienta s vysoce nebezpečnou nákazou,“ vyjmenovává ředitelka Vladislava Filová. V letošním roce nasadili osm nových zásahových vozidel.
Účastní se pravidelných krajských cvičení
Zdravotnická záchranná služba se pravidelně účastní krajských cvičení integrovaného záchranného sytému jako je Horizont, Ebola, Amok a evakuace budov při požárech.
„Pořádáme vlastní Metodické cvičení zdravotnických záchranářů, které v roce 2017 probíhalo v oblasti Žďárských vrchů ve spolupráci s Terénní záchrannou službou, která zde působí,“ doplňuje Petr Novotný, náměstek léčebné přednemocniční péče. Letos začala výstavby nové budovy Vzdělávacího a výcvikového střediska. „Po jejím dokončení získáme zázemí, které posune náš vzdělávací systém na kvalitativně novou úroveň,“ těší se ředitelka.
V České republice se podařilo vybudovat celoplošný a kvalitní systém přednemocniční neodkladné péče. „Nicméně k jeho udržení a dalšímu rozvoji je nutná trvalá a efektivní celospolečenská podpora. Nedostatek zdravotnického personálu se týká i zdravotnických záchranných služeb,“ uzavírá náměstek léčebné přednemocniční péče Petr Novotný.
Znáte aplikaci Záchranka? Aplikace Záchranka je přímo napojena na systémy záchranných služeb v ČR. Po stisknutí nouzového tlačítka tak v ČR vytáčí číslo 155 a zároveň odesílá záchranářům nouzovou zprávu s vaší polohou a dalšími informacemi. Až telefonické spojení s linkou 155 zajistí 100% výjezd posádky ZZS. Pokud se nacházíte na horách, aplikace Záchranka to podle GPS signálu sama rozezná a odešle nouzovou zprávu i horské službě v dané oblasti. Aplikaci Záchranka je integrovánu i do operačního řízení Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.
Podívejte se na www.zachrankaapp.cz
Eva Fruhwirtová