Dřevěné, skleněné medaile a nakonec kamennou medaili převzaly začátkem listopadu na slavnostním večeru v Horáckém divadle v Jihlavě významné osobnosti Vysočiny. Kraj Vysočina nejvyšší ocenění uděluje od roku 2008 a letos k oceněným laureátům přibylo 11 umělců, sportovců i odborníků ve svém oboru, kteří si respekt a uznání rozhodně zaslouží. Ocenění předával hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
„Do dnešního dne krajští zastupitelé ocenili 101 našich spoluobčanů za mimořádné pracovní, umělecké, sportovní i společenské úspěchy, a to bez rozdílu věku. Každé ze 101 jmen psalo zajímavý, originální a inspirativní příběh utvářející bohatství Vysočiny, a ani letošní ocenění nejsou výjimkou,“ uvedl na úvod slavnostního večera hejtman Jiří Běhounek (nez. za ČSSD).
Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina – Kamenná medaile
Je nejvyšším oceněním Kraje Vysočina. Je určena těm, kteří se svou dlouhodobou prací zasadili o významný prospěch obyvatel Kraje Vysočina.
Martina Sáblíková
narozena 1987 v Novém Městě na Moravě
Martina Sáblíková dosáhla už v mladém věku díky své píli a pracovitosti obrovských sportovních úspěchů a Vysočinu i Českou republiku proslavila na mnoha světových kolbištích. Její jméno znají po celém světě, a to nejen zapálení sportovní fanoušci.
Se sportem začala Martina Sáblíková v jedenácti letech, kdy se pod vlivem otce věnovala basketbalu. Brzy ovšem přešla ke svému osudovému sportovnímu odvětví a od čtrnácti let je českou reprezentantkou v rychlobruslení. Pod vedením trenéra Petra Nováka přivedla české rychlobruslení ke zdaleka nejlepším výsledkům v jeho více než stoleté historii.
Za Martinu, kterou sportovní povinnosti odvelely do zahraničí, převzala ocenění maminka Eva Sáblíková.
Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina – Skleněná medaile
Medaile určená pro ty, kteří jednorázovým činem nebo svou dlouholetou prací přispěli k rozvoji kraje a prospěchu jeho obyvatel.
Jiří Jakeš
narozen 1967 v Jihlavě
Jiří Jakeš vybudoval pozitivní vztah k hudbě a zpěvu mezi stovkami dětí i dospělých. Stál u zrodu prvního profesionálního orchestru v kraji a neúnavně se stará o jeho permanentní umělecký růst. Na začátku své kariéry učil na základní umělecké škole v Jihlavě, kde působil 22 let. Stal se dirigentem Komorního orchestru města Jihlavy a řady vynikajících pěveckých sborů, se kterými absolvoval řadu soutěží a přehlídek a několik zahraničních turné po Francii, Německu, Švýcarsku, Rakousku, Holandsku nebo Belgii. Před 15 lety byl jedním ze zakladatelů profesionálního orchestru v tehdy nově zřízeném krajském městě, poté se stal jeho šéfdirigentem a i dnes se stará o umělecký růst a dramaturgii tohoto jediného profesionálního orchestru v Kraji Vysočina.
Zdeněk Martínek
narozen 1965 v Pelhřimově
Speciální pedagog a etoped Zdeněk Martínek je uznávaným odborníkem na problematiku agresivity a šikany. V roce 1991 začínal v pedagogicko-psychologické poradně v Pelhřimově jako speciální pedagog, vytvořil speciální čítanku pro děti s dyslexií. Později se více věnoval problematice poruch chování a stal se uznávaným odborníkem na problematiku agresivity a šikany. Jeho kniha „Agresivita a kriminalita školní mládeže“ již doznala druhého rozšířeného vydání a jeho přednášky absolvovaly bezmála tisíce učitelů a rodičů z celé republiky. Náročnou práci vyvažuje působením v ochotnickém spolku Rieger v Pelhřimově.
Petr Mejzlík
narozen 1959 v Třebíči
Petr Mejzlík má na svém kontě nespočet sportovních úspěchů v triatlonu a kvadriatlonu v řadě zemí světa. Po celou dobu závodí pod hlavičkou domovského oddílu Třebíče. Se sportem začínal v deseti letech v oddíle sportovní gymnastiky. Nejlepších sportovních výsledků dosáhl v kvadriatlonu, ve kterém závodí od roku 2003. V letošním roce zahájil v triatlonu a kvadriatlonu svoji 30. sezónu. V těchto odvětvích dosáhl významných úspěchů na závodech doma i v zahraničí, závodil například v Izraeli, Kanadě, Norsku, Sardinii, Maďarsku, Slovensku, Dánsku, Anglii, Španělsku, Německu, Chorvatsku, Polsku, Rakousku nebo Egyptě. V kvadriatlonu je osmkrát mistrem světa, dvakrát mistrem Evropy, třikrát mistrem ČR a pětkrát zvítězil ve Světovém poháru.
Petr Ryška
narozen 1967 v Jihlavě
Pro Petra Ryšku je celoživotním posláním pozvednutí jihlavského i celonárodního sportu. Dovedl desítky plavců z Vysočiny do reprezentace a stará se o zázemí sportovců jako funkcionář. Plavání se věnoval od mládí jako reprezentant ČR, později se soustředil například na horolezectví. Po vystudování fakulty tělesné výchovy působí jako trenér a funkcionář. Dovedl několik desítek plavců z Vysočiny do reprezentace ČR, čtyři roky byl také hlavním trenérem juniorské reprezentace ČR a jedenáct let působil v realizačních týmech plaveckých reprezentací ČR dospělých i juniorů. Jako funkcionář se zasloužil o rozvoj plavání v Jihlavě a na Vysočině, když zřídil Krajské centrum plavání, a také se přičinil o zřízení sportovní třídy na gymnáziu v Jihlavě. Je zakladatelem a ředitelem každoročních velkých mezinárodních závodů Axis Cup.
Pavel Toman
narozen 1956 v Jihlavě
Pavel Toman je sochař a kulturní organizátor s uměleckým založením. Od roku 2001 je členem Skupiny výtvarných umělců Vysočiny, která spadá pod Unii výtvarných umělců ČR. Žije a tvoří v Jihlavě. Výtvarné činnosti se věnuje už více než 20 let, začínal se šperky a miniaturami a postupně přecházel k rozměrnějším plastikám a abstraktním skulpturám. Na svém kontě má řadu individuálních výstav doma i v zahraničí a zúčastnil se mnoha skupinových výstav.
Petr Zezula
narozen 1944 ve Velkém Meziříčí
Petr Zezula je lyžař tělem i duší, autoritou a živou pamětí tohoto sportu. Obětoval mu víc než kdokoli jiný a před jeho zásluhami a lyžařským životem se sluší smeknout. Začínal coby člen Spartaku Velké Meziříčí a už tam měl nezastupitelné místo v jeho vedení a práci s mládeží. Po roce 1989 stál u vzniku samostatného ski klubu ve Velkém Meziříčí a zásadním způsobem se podílel a stále podílí na rozvoji sportovního areálu na tamním Fajtově kopci. Má také obrovský podíl na rozvoji mládežnického lyžování na Vysočině. V roce 2003 byl navíc spoluzakladatelem Lyžařského poháru Vysočiny – veřejné a náborové soutěže zaměřené na oživení a popularizaci lyžování a oživení činnosti oddílu lyžování.
Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina – Dřevěná medaile
Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina určené těm, kteří svou aktivitou přispěli k propagaci dobrého jména Kraje Vysočina, a jsou příkladem pro ostatní mladé progresivní a houževnaté lidi.
Monika Benešová
narozena 1990 v Brně
Monice Benešové z Nového Města na Moravě ani vážný zdravotní hendikep nezabránil v obdivuhodném výkonu. Od lékařů si vyslechla, že vážné zdravotní problémy jí způsobují alergie na lepek, mléko a sóju, nenechala se však odradit a rozhodla se splnit si svůj dávný sen: zdolat Pacifickou hřebenovku – Pacific Crest Trail. Na jedné z nejtěžších pěších tras světa se musela vypořádat nejen s nástrahami americké divočiny, včetně setkání s medvědy, výkyvy počasí, i s důsledky své nemoci. Trasu přes 4 200 km od jihu na sever USA zvládla za pět měsíců a šest dnů. Po svém návratu uspořádala přednášku o svém dobrodružství a veškeré peníze ze vstupného věnovala dobrovolnickému centru v Praze. Kamarádi ji přezdívají ženský Forrest Gump.
Pavlína Havlenová
narozena 1993 v Třebíči
Profesionální záchranářka a dobrovolná hasička Pavlína Havlenová se pravidelně umísťuje na stupních vítězů v extrémních hasičských soutěžích. Od mládí chtěla být profesionální záchranářkou, což se jí splnilo. Vystudovala obor zdravotnický záchranář na univerzitě a pracuje ve Zdravotnické záchranné službě Kraje Vysočina jako řidič-záchranář. Je také dobrovolnou hasičkou a vícenásobnou medailistkou z extrémních hasičských soutěží, kde se simuluje enormní zátěž při reálném zásahu a plní se řada náročných úkolů. Například loni si výborná umístění vybojovala v Polsku, Slovinsku i Jihlavě, předtím také v USA.
Denisa Musilová
narozena 1978 v Jihlavě
Jihlavská rodačka Denisa Musilová patří k nepřehlédnutelným osobnostem výrazového tance ve světovém měřítku. Řadu let tančila v Izraeli a v New Yorku, na kontě má několik úspěšných spoluprací se světovým špičkovým tanečníkem Michailem Nikolajevičem Baryšnikovem. Tanci se věnuje od sedmi let, kdy začínala v jihlavském klubu Hotch-Potch. Dnes je majitelkou několika významných tanečních cen a grantů, na Vysočinu se vrátila, navázala spolupráci s Národním divadlem a jejím snem je vytvořit v Jihlavě centrum výrazového tance. Zázemí našla v Horáckém divadle Jihlava.
Lucie Satrapová
narozena 1989 v Havlíčkově Brodě
Lucie Satrapová už řadu let úspěšně reprezentuje rodný Havlíčkův Brod, Kraj Vysočina a Českou republiku v Evropě a ve světě. Jako brankářka českého reprezentačního týmu dosahuje trvale výborných úspěchů v házené v celosvětovém měřítku. Například se představila na Mistrovství Evropy 2013 v Srbsku (15. místo), v roce 2016 ve Švédsku (10. místo), zahrála si také na Mistrovství světa 2012 v Srbsku (12. místo) a v roce 2017 v Německu, kde její tým obsadil historicky nejlepší výsledek – 8. místo. Lucie nebyla v době předávání ocenění v Česku, a tak za ni cenu převzal tatínek.
Slavnostním večerem provázel herec Horáckého divadla Jihlava Zdeněk Stejskal. Program koncertem zakončila Filharmonie Gustava Mahlera Jihlava, která vznikla v Jihlavě v roce 2003 s původním názvem Komorní filharmonie Vysočina. O umělecký rozvoj filharmonie dlouhodobě pečuje její šéfdirigent a jeden z letošních laureátů Nejvyšších ocenění Kraje Vysočina Jiří Jakeš.
www.kr-vysocina.cz/oceneni
Foto: Archiv Kraje Vysočina