Jedenáctý ročník soutěže Bezpečná nemocnice má po prvním únorovém týdnu své vítěze. Odbornou porotu nejvíce oslovil projekt zaměřený na specializovanou paliativní péči Nemocnice Třinec, druhé místo získala krajská Nemocnice Třebíč za projekt Edukace zaměstnanců v hygienické dezinfekci rukou pomocí UV lampy a pomyslný bronz patří projektu Krajské nemocnice Liberec.
Tématem letošního ročníku, do kterého nemocnice přihlásily 21 projektů, bylo bezpečí a kvalita ve zdravotnictví s dovětkem: Jak čelit aktuálním problémům a výzvám. „Moderní medicína přináší nejen nové poznatky, ale zároveň řadu dosud neznámých rizik, na která je nutné reagovat,“ nechal se slyšet hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (nez. za ČSSD), který v Horáckém divadle Jihlava společně s náměstkyní ministra zdravotnictví Alenou Šteflovou předal zástupcům vítězných nemocnic ocenění. Soutěž vyhlašuje Kraj Vysočina s partnery. „Slavnostní vyhlášení je každoročně součástí celostátní odborné konference Dny bezpečí. Letošní program se zaměřil na problematiku stárnutí, komunikaci s umírajícím pacientem a jeho rodinou a na celkovou koncepci paliativní péče,“ přiblížil na závěr náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).
Přehled všech oceněných vítězných projektů
1. místo Nemocnice Třinec, příspěvková organizace, projekt „Paliativní péče v nemocnici“
Zavedením projektu do praxe chce vedení Nemocnice Třinec změnit obecnou paliativní péči na specializovanou paliativní péči, což je aktivní interdisciplinární péče poskytovaná pacientům a jejich rodinám týmem odborníků, kteří jsou v otázkách paliativní péče speciálně vzděláni a disponují potřebnými zkušenostmi. Poskytování paliativní péče je hlavní pracovní náplní tohoto týmu.
2. místo Nemocnice Třebíč, příspěvková organizace, projekt „Edukace zaměstnanců Nemocnice Třebíč, příspěvkové organizace, v hygienické dezinfekci rukou pomocí UV lampy“
Projekt „Edukace zaměstnanců Nemocnice Třebíč, příspěvkové organizace, v hygienické dezinfekci rukou pomocí UV lampy“ vštěpuje zaměstnancům nenásilnou formou, že hygiena rukou je základní, nejlevnější a nejúčinnější způsob prevence nemocí spojených se zdravotní péčí a antimikrobiální rezistence.
3. místo Krajská nemocnice Liberec, a.s., „Projekt „Naše sestra“
Projekt k vytvoření nové ošetřovatelské dokumentace vznikl z důvodu navýšení administrativní zátěže zdravotníků v posledních letech spojeného s nedostatkem středního nelékařského personálu. V ošetřovatelské dokumentaci jsme se potýkali s velkým počtem různých formulářů se spoustou předdefinovaných ošetřovatelských diagnóz, které nebyly příliš srozumitelné. Výtěžnost těchto dat byla také mizivá. V rámci projektu vznikl zcela nový koncept ošetřovatelské dokumentace, která je podpořen jasnými interními předpisy. Dochází tak k provázanosti celého ošetřovatelského procesu s vedením zdravotnické dokumentace, přičemž jsou nastavena stručná pravidla, podle kterých je tento proces v KNL realizován.
4. místo Nemocnice Jihlava, příspěvková organizace, projekt „PRŮVODCE NEMOCNICÍ PODPORA PRO PACIENTY A KLIENTY NEMOCNICE“
5. místo Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, projekt „Zefektivnění procesu bezpečné medikace, přípravy a podávání cytostatik a biologické léčby cestou nové softwarové podpory“
Foto: Jaroslav Loskot