Čistota ovzduší, které dýcháme, je ovlivněna celou řadou faktorů, lidskou činnost. Počínaje průmyslem, přes zemědělství, vytápěním domácností konče. Přitom právě kvalita ovzduší hraje jednu ze zásadních rolí, ovlivňujících zdraví obyvatelstva.
Legislativně je kvalita ovzduší řešena zákonem č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší v platném znění (dále jen „zákon o ochraně ovzduší“). Mezi významné zdroje znečišťování ovzduší v současné době řadíme také vytápění domácností, byť dříve byl jejich příspěvek poněkud bagatelizován.
Z pohledu vypouštění znečišťujících látek do ovzduší jsou nejzásadnějšími zdroji kotle na spalování pevných paliv, které produkují největší množství emisí škodlivin. Z dlouhodobých měření a sledování kvality ovzduší v rámci celé ČR vyplývá, že spolu s dopravou je sektor vytápění domácností jedním z nejvýznamnějších původců znečištění ovzduší. Tento závěr platí také pro relativně čisté ovzduší Vysočiny. Kraj Vysočina monitoruje své ovzduší, a zpřesňuje tak údaje o jeho kvalitě v rámci projektů ISKOV již šestým rokem a výsledky monitoringu, které jsou veřejně přístupné na www.ovzdusivysocina.cz, kopírují závěry hodnocení kvality ovzduší celé ČR. Ovzduší Kraje Vysočina je nejvíce znečištěno částicemi jemného prachu, jejichž množství v ovzduší výrazně stoupá v období topné sezóny, a to i v malých sídlech, a ukazuje tak jednoznačně na svého původce – vytápění domácností.
Pro pochopení významnosti sektoru vytápění domácností, jakožto původce znečištění ovzduší, je třeba dávat jeho vliv do souvislostí s přímým působením na obyvatelstvo. Je nutné si uvědomit, že škodliviny vypouštěné komíny domácností se rozptylují ve vrstvě ovzduší přímo nad zemským povrchem, tedy tam, kde je obyvateli dýcháno. Je zcela zřejmé, že zlepšení čistoty ovzduší nelze dosáhnout bez zásadní obměny zdrojů tepla používaných pro vytápění domácností.
Jaká pravidla platí pro provoz kotlů?
Pokud se podíváme podrobněji na vytápění domácností, zjistíme, že největší množství emisí škodlivin produkují zdroje tepla, kterými jsou kotle na pevná paliva. Zákon o ochraně ovzduší stanovuje pro jejich provoz několik zásadních pravidel.
- Kotle na pevná paliva I. a II. emisní třídy je zakázáno provozovat po 1. 9. 2022 (jedná se o kotel, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a který není navržen rovněž pro přímé vytápění místa instalace).
- Kotel na pevná paliva musí projít kontrolou technického stavu a provozu minimálně jednou za tři roky (platí pro zařízení o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW).
- Je zakázáno spalovat jiné materiály či paliva než ta, která splňují požadavky legislativy ochrany ovzduší a jsou určena výrobcem kotle.
- Provozovatel musí za podmínek uvedených v § 17 odst. 2 zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší umožnit kontrolující osobě přístup ke kotli.
Kdo kontroluje plnění platných pravidel?
Provoz zdrojů znečišťování ovzduší mohou kontrolovat obecní úřady obcí s rozšířenou působností a Česká inspekce životního prostředí. Zákon o ochraně ovzduší dnes, za určitých podmínek a je-li to nezbytně nutné, umožňuje kontrolním osobám kontrolovat také spalovací zdroje umístěné v rodinných domech a bytech.
Co hrozí při porušení pravidel?
Porušení pravidel předepsaných zákonem o ochraně ovzduší pro fyzické osoby provozující kotle je považováno za přestupky a lze za ně uložit pokutu do:
- 20 000 Kč v případě porušení pravidla o provedení kontroly technického stavu a provozu kotle
- 50 000 Kč v případě porušení pravidla o ukončení provozu kotlů I. a II. emisní třídy, pravidla o povolených palivech a pravidla o umožnění přístupu kontrolujícímu ke kotli.
3. vlna kotlíkových dotací
Na podzim roku 2019 plánuje Kraj Vysočina spuštění poslední vlny kotlíkových dotací pro vlastníky rodinných domů v rámci Operačního programu Životní prostředí. Dle podmínek, které nastavuje ministerstvo životního prostředí, podporuje tento dotační titul výměnu starých neekologických kotlů I. nebo II. emisní třídy za nový ekologický zdroj tepla. Provozovatelé těchto zařízení tedy mají poslední možnost využít dotace až 120 000 Kč na splnění povinnosti, kterou udává zákon a jejíž neplnění může být již od roku 2022 sankcionováno. V rámci dotace je možné starý kotel na tuhá paliva s ručním přikládáním vyměnit za nový kotel spalující výhradně biomasu s ruční nebo automatickou podávkou paliva, plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo. Bližší informace budou postupně zveřejňovány na stránkách www.kr-vysocina.cz/kotliky.