Vysočina je v případě čistoty ovzduší v porovnání s ostatními regiony České republiky takovým malým bezpečným ostrůvkem. V roce 2018 se měřilo nepřetržitě v celém kalendářním roce na čtyřech vybraných místech napříč Vysočinou. Konkrétně v Rantířově, Lukavci, v Přibyslavi a ve Velké Bíteši.
„Sledovali jsme škodliviny v podobě prachových částic PM10 a PM2,5, oxidy dusíku NO, NO2, NOx, ozón 03 a v Lukavci a v Rantířově také PAU – benzo(a)pyren,“ informovala Lucie Hellebrandová ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, který ve spolupráci se společností ENVItech Bohemia měření zajišťuje. „Koncentrace prachových částic se výrazně zvyšovala v topné sezóně, takže nejvýraznější vliv mají lokální topeniště. Oxidy dusíku pak významně ovlivňuje doprava, respektive výfukové plyny. Přesto ze závěrečné zprávy vyplývá, že průměrné roční koncentrace prachových částic ani oxidů dusíku nepřekročily na žádné ze sledovaných lokalit imisní limit,“ uvedl krajský radní pro oblast životního prostředí Martin Hyský (ČSSD). K překročení imisních limitů došlo jen v případě PAU (benzo(a)pyren). Výsledky jsou z důvodu nižšího počtu odběrů pouze orientační, nicméně odpovídají výsledkům státní měřící sítě provozované ČHMÚ.
Měření i závěrečná zpráva jsou aktivitami pětiletého projektu s názvem Informační systém kvality ovzduší v Kraji Vysočina pro roky 2018 – 2023“ (ISKOV II), který navazuje na původně pětiletý projekt v letech 2013-2017. V letošním roce se měří ve Velkém Meziříčí, Chotěboři, v Kamenici nad Lipou a Ledči nad Sázavou. Měření platí Kraj Vysočina a detailní výsledky najdou zájemci na www.ovzdusivysocina.cz.