Zážitky, interaktivní expozice a úchvatné prostory zámku – tak by se dalo stručně charakterizovat Muzeum Vysočiny Třebíč, které zřizuje Kraj Vysočina. Plným právem ho lze nazvat muzeem 21. století, kde si na své přijdou všechny generace.
Nachází se v třebíčském zámku, hned vedle baziliky sv. Prokopa. Celý zámecký areál i bazilika jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vybrat si můžete ze čtyř prohlídkových okruhů zaměřených na přírodu, historii, architekturu i osudy místních rodáků. Začátkem prosince otevřelo muzeum v Třebíči na Cyrilometodějské ulici Centrum tradiční lidové kultury.
Své pobočky má v dalších městech – Muzeum řemesel v Moravských Budějovicích prochází rekonstrukcí a návštěvníci sem opět zavítají v roce 2021. Muzeum v Jemnici nabízí od května do září stálou expozici o historii města a výstavy Historická slavnost Barchan a O čaji a historii firmy Jemča.
Prohlídkové okruhy, na kterých se rozhodně nudit nebudete
Vyberete-li si prohlídku nazvanou Svět neživé přírody, uvidíte unikátní sbírku moravských vltavínů a seznámíte se s geologií třebíčského regionu. Expozice Svět portálů a bran vás provede dochovanými cennými architektonickými prvky tehdejšího benediktinského kláštera, který se zde nacházel. Proniknete tak do historie nejen benediktinského, ale i kapucínského řádu v Třebíči. Své místo zde mají dramatické příběhy kněží z Babic a Číhoště z 50. let. Průvodci vás zavedou do šlechtických interiérů včetně dětského pokoje. Tato expozice Valdštejnové na Třebíči představuje život šlechty na přelomu 19. a 20. století. Její součástí je i mimořádná sbírka dýmek. Poslední prohlídkový okruh je věnován lidem a místům Vysočiny napříč staletími. Atraktivním způsobem se blíže poznáte s básníkem Vítězslavem Nezvalem, Janem Zahradníčkem a dalšími.
Do programu pro návštěvníky zařadilo letos Muzeum Vysočiny Třebíč oblíbené kostýmované prohlídky. Scénáře a režie se ujal třebíčský divadelník Jaroslav Dejl. Pro velký zájem o tuto formu prohlídek, kdy si návštěvníci odnášejí nejen znalosti, ale také zážitky, chtějí muzejníci pokračovat i v novém roce.
Výstava betlémů a unikátních fotografií z první světové války
Tradice výroby lidových betlémů je na Třebíčsku dlouhá. I tomuto fenoménu se Muzeum Vysočiny Třebíč věnuje. Letošní vánoční výstava přibližuje současnou betlémářskou tvorbu v Tišnově a okolí. Prohlédnout si ji můžete i během vánočních svátků až do 12. ledna. A zároveň se můžete zajít podívat na výstavu fotografií a artefaktů z pozůstalosti Antonína Kurky z Třebíče, který prošel zákopy první světové války v řadách rakouského pěšího pluku a na fotografiích zaznamenal život vojáků v zákopech.
Nově otevřené Centrum tradiční lidové kultury
Začátkem prosince se mohli první návštěvníci podívat do objektu bývalého statku na Cyrilometodějské ulici v Třebíči. Po dvouleté rekonstrukci a modernizaci spolufinancované z programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika otevřelo Muzeum Vysočiny Třebíč dveře do míst, která budou patřit tradiční lidové kultuře. Nachází se zde prostorné místnosti, recepce, přednáškový sál a také poměrně velké nádvoří. „Na únor připravujeme panelovou výstavu o lidových zvycích na Vysočině a v příhraničí. V březnu zde uvítáme lidové muziky z Vysočiny, jižních Čech i Rakouska, na květen plánujeme konferenci k modrotisku. V hlavě mám myšlenku uspořádat promítání etnografických filmů, v létě pak na nádvoří vystoupení dalších lidových muzik,“ vyjmenovává ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek.
Eva Fruhwirtová