Některé děti nemají to štěstí, aby mohly vyrůstat v milované rodině. Přesto, že se rodina nedá nahradit, pracovníci Dětského domova v Nové Vsi u Chotěboře dělají vše proto, aby dětem, o které se starají, vytvořili domov. „Děti jsou k nám umisťovány na základě rozhodnutí soudů o předběžném opatření nebo rozsudku o ústavní výchově. Aktuálně se staráme o 32 dětí ve věkovém rozpětí od tří do osmnácti let,“ popisuje ředitelka Etela Coufalová.
Dětský domov má dlouhou historii, byl založen už v 50. letech minulého století. Nová Ves se nachází na úpatí Železných hor v klidném prostředí. Samotný domov je obklopen přírodou. Kolem se rozkládá 7hektarový park, který je jako stvořený pro sportování i relaxaci. Děti často a rády využívají nově vybudované víceúčelové hřiště. To však není veškerý výčet aktivit, které se dají v parku provozovat. Vychovatelé vedou děti k pracovním návykům, společně udržují hřiště i park, sbírají plody pro lesní zvěř, shrabují spadané listí. Učí se také poznávat dřeviny, rostliny a zvířata, která jsou jejich sousedy.
Od roku 2011 funguje zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP). Děti sem přicházejí na vlastní žádost, žádost rodičů, OSPODU nebo v rámci předběžného soudního opatření. Děti mohou v případě krizové situace volat kdykoli, ZDVOP má nepřetržitý provoz. „Zde děti pobývají nejdéle jeden rok, v tomto čase se musí krizová situace dítěte vyřešit,“ popisuje Etela Coufalová.
Jak to v domově chodí?
Ve čtyřech rodinných skupinách jsou zastoupeny obě role – jak mužská, tak ženská, a to jako vychovatelé. Děti bydlí ve dvoulůžkových pokojích. Každá rodinná skupina využívá vlastní kuchyňku s jídelním koutem, obývací pokoj a sociální zařízení. „Sourozenci zůstávají vždy spolu. Děti nerozdělujeme do rodinných skupin podle stejného věku, skupiny jsou různověké,“ popisuje ředitelka. Každá rodinka funguje samostatně, vychovatelé společně s dětmi sami zajišťují úklid rodinné skupiny, perou a žehlí prádlo, myjí nádobí a věnují se dalším domácím pracem. Dětem vaří kuchařky v centrální jídelně, odtud si jídlo berou v nádobách a stravují se ve vlastní kuchyni s jídelnou. O víkendu jednou za tři týdny si děti s vychovateli vaří sami. K tomu je zapotřebí promyslet, co budou vařit, jaké potraviny jsou na to potřeba a také dodržet finanční limit. „Učíme děti znát hodnotu peněz, sami si hospodaří s vlastním rozpočtem,“ dodává ředitelka. Do školky a do škol chodí děti buď přímo v Nové Vsi, nebo dojíždějí do nedaleké Malče a Chotěboře. Na střední školy většinou dojíždějí do Chotěboře, Čáslavi nebo do Havlíčkova Brodu. „Snažíme se dětem pomoci vybrat takový obor a zaměření, aby našly dobré uplatnění na trhu práce a také je to naplňovalo,“ podotýká ředitelka.
Příprava na osamostatnění
Děti, které oslavily patnácté narozeniny, se připravují na samostatný život. Aby se ve „světě neztratily“, musí se o sebe umět postarat. Samy si nakupují potraviny, oblečení, školní pomůcky, drogerii, úklidové, mycí a prací prostředky. V týdnu si vaří večeře, o víkendu si dělají snídaně i obědy a večeře. Dostávají peníze v hotovosti, učí se s nimi hospodařit a dokládají, za co je utratily.
Prázdniny tráví jako ostatní děti
Některé děti jezdí na letní prázdniny ke své biologické rodině. Ti, kteří tuto možnost nemají, jezdí na tábory, účastní se vodáckého putování nebo cykloexpedice.
V letošním roce využívají pobytové letní tábory nebo příměstské tábory. „Veškerou činnost nám v současné době ovlivňuje Covid-19. Aktuálně opět nosíme roušky,“ říká ředitelka. Letošní prázdniny jsou pro domov velmi náročné na organizaci. „Máme v plánu výlety do Žlebů, ZOO Jihlava a na další hezká místa. Poděkování patří všem, kteří nám pomáhají – odboru školství Krajského úřadu Jihlava, Obecnímu úřadu Nová Ves u Chotěboře, Městskému úřadu Chotěboř a také všem sponzorům. Nesmím zapomenout ani na zaměstnance – vychovatele, pracovníky v sociálních službách, ale i provozní zaměstnance,“ uzavírá ředitelka Etela Coufalová.
Eva Fruhwirtová