Lesy na území Kraje Vysočina jsou jedněmi z nejvíce zasažených kůrovcovou kalamitou v Česku. Tomu odpovídá i vysoký zájem majitelů lesů o krajské a také státní dotace.
O kompenzaci nižší ceny dříví na trhu si vlastníci lesů v rámci druhého kola státního dotačního titulu prostřednictvím Krajského úřadu Kraje Vysočina požádali ve 4 156 případech v hodnotě přes 1,7 miliardy korun.
Peníze nejdou na těžební náklady, ale mají částečně dorovnat ztrátu z prodeje dříví z kalamitních těžeb a pomoci s následnou obnovou porostů. „Vzhledem k tomu, že některé žádosti byly podány duplicitně nebo nevyhovovaly zadání, očekáváme, že po kontrole budeme administrovat více než 3 700 žádostí s odhadovaným požadavkem na více než 1,56 miliardy korun,“ předpokládá Martin Hyský (ČSSD), krajský radní pro oblast lesního a vodního hospodářství. Aktuálně probíhá kontrola všech žádostí a čeká se na poskytnutí alokace od Ministerstva zemědělství tak, aby mohly dotace směřovat co nejdříve k majitelům lesů. Půjde však o několikaměsíční administrativní práci. V prvním kole příjmu žádostí, které zahrnovalo újmy za období 2017–2018, přijali pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina jako administrátora státní dotace 1 671 žádostí za 565 milionů korun. Do poslední byly všechny žádosti proplaceny.
Další podporu mohli majitelé lesů čerpat z krajského dotačního programu Fondu Vysočiny s názvem Hospodaření v lesích. Loni kraj na tzv. oplocenky vyplatil téměř 90 milionů, letos si žadatelé z fondu rozdělili 56 milionů korun.