zaměřuje především na umění od 19. století do současnosti. Nyní ve svých sbírkách spravuje přes šest tisíc uměleckých děl. V současné době v galerii pracuje dvanáct zaměstnanců na plný úvazek, od roku 2012 je ředitelem Daniel Novák, který zde původně působil jako kurátor.
Sbírky českých umělců
V budově na Masarykově náměstí je umístěna stálá expozice, která v obměnách představuje výběr z vlastních sbírek českého umění. Jsou zde představena díla všech žánrů v čele s krajinomalbou, která je ve sbírkách galerie významně zastoupena. K těm nejstarším patří například obrazy Antonína Mánesa a Antonína Chittussiho. Jsou zde k vidění také práce žáků slavné Mařákovy krajinářské školy na pražské Akademii, v čele s Františkem Kavánem, Aloisem Kalvodou, Otakarem Lebedou a Romanem Havelkou. Figurální malbu reprezentují zástupci generace tvůrců Národního divadla František Ženíšek a Václav Hynais. Významně je zastoupen také český kubismus v dílech Bohumila Kubišty a Emila Filly a mimořádným obohacením celé sbírky je portrétní obraz Josefa Šímy – Podobizna Nataši Gollové. Jednu z nejdůležitějších částí sbírkových fondů tvoří početný soubor obrazů Skupiny 42, zejména práce Kamila Lhotáka, Františka Hudečka a dalších.
Závěr instalace je věnován umělcům 2. poloviny 20. století a její stěžejní část je tvořena uměním 60. let, tedy obrazy Mikuláše Medka, Zdeňka Sýkory a Jiřího Johna. Sbírku plastik ve stálé expozici představují díla sochařů Josefa Václava Myslbeka, Jana Štursy, Otto Gutfreunda, Františka Bílka, Evy Kmentové či Olbrama Zoubka. Expozici pravidelně obohacuje dílo měsíce. Konají se tu také výstavy zaměřené zejména na umění 19. a 1. poloviny 20. století. Pozornost je věnována i regionální umělecké kultuře.
Současné umění
Výstavy v galerijní budově v Komenského ulici představují především současné umění. Sídlí tu galerie ALTERNATIVA – výstavní prostor určený pro prezentaci aktuálních uměleckých přístupů, a zvuková galerie IGLOO, která poskytuje prostor umělcům pracujícím se zvukem.
Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě usiluje o to být živou multifunkční institucí, aktivní součástí aktuálního kulturního dění, zázemím pro jeho podporu, rozvoj a reflexi. Kromě výstavních projektů nabízí veřejnosti širokou škálu doprovodných programů: pravidelné přednášky na témata z dějin umění, architektury a místní historie, víkendové výtvarné dílny pro rodiny s dětmi k právě probíhajícím výstavám, edukační dílny pro školy, školky a školní družiny, workshopy pro všechny věkové kategorie, komentované prohlídky, diskuze s umělci, či umělecké performance.
Lidé mají o galerii zájem
V loňském roce galerii navštívilo 27 422 lidí. Letošní celková návštěvnost je poznamenána aktuální epidemiologickou situací a faktem, že kulturní instituce byly na jaře pro veřejnost uzavřeny. K 30. září galerii zatím navštívilo 8 887 návštěvníků. Po znovu otevření v letních měsících galerie zaznamenala za stejné časové období oproti loňskému roku nárůst návštěvnosti o téměř 1 000 návštěvníků.
Aktuální výstavy
Galerie v současné době připravuje otevření nových výstav v průběhu listopadu. Návštěvníci se mohou těšit na tvorbu české ilustrátorky a grafičky Terezy Říčanové od 12. listopadu a předního českého figurálního malíře Jiřího Načeradského od 19. listopadu.
Aktuální výstavní a doprovodný program galerie najdete na www.ogv.cz.
Eva Fruhwirtová a Jana Jarošová