Herečka Eva Kaplerová, ilustrátor Petr Kopl, judista Lukáš Krpálek nebo fotograf Vladimír Kunc. Tyto osobnosti a ještě několik dalších významných obyvatel Vysočiny si v závěru letošního října měly převzít Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina za rok 2020. S ohledem na epidemiologickou situaci však dosavadní hejtman Jiří Běhounek doporučil slavnostní ceremonii odložit na neurčito.
Původně
bylo v plánu, že předání ocenění se uskuteční bez veřejnosti, nicméně
individuál-
ně se zachováním slavnostní atmosféry a v online přenosu, ve kterém
by rodiny a přátelé oceněných mohli zhlédnout připravené videomedailonky
představující oceněné osobnosti. „S ohledem na skutečnost, že mezi
oceněnými jsou i lidé z nejvíce ohrožených věkových skupin, rozhodli
jsme se slavnostní ceremoniál uspořádat v lepších časech,“ uvedla Ivana
Šteklová, vedoucí sekretariátu hejtmana Kraje Vysočina.
Dřevěné, skleněné a kamenné medaile – Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina – uděluje hejtmanství každoročně od roku 2008 spoluobčanům, kteří se zvlášť významným způsobem zasloužili o dobré jméno kraje.
Kamenná medaile je nejvyšším oceněním Kraje Vysočina. Je určená těm, kteří se svou dlouhodobou prací zasadili o významný prospěch obyvatel Kraje Vysočina. Dosud ji obdrželo 21 osobností. Skleněná medaile po právu patří dosud 59 osobnostem, které jednorázovým činem nebo svou dlouholetou prací přispěly k rozvoji kraje a prospěchu jeho obyvatel, a dřevěná medaile prezentuje 33 mladých progresivních osobností. Ti svou aktivitou přispěly k propagaci dobrého jména Kraje Vysočina a jsou příkladem pro ostatní.
Laureáti Nejvyšších ocenění Kraje Vysočina 2020
Herečka Eva Kaplerová
Převážnou část svého profesního života spojila Eva Kaplerová, rodačka z Ivančic, s Horáckým divadlem Jihlava. V současnosti bývá označována za jeho „první dámu“. Po dobu svého působení na jediné profesionální divadelní scéně Vysočiny účinkovala ve 165 titulech a ztvárnila více než 200 hereckých postav. K nezapomenutelným rolím posledních let patří postavy v titulech Popel a pálenka, Tisícročná včela, Rok na vsi, Šakalí léta a další. Nahrála také mnoho rozhlasových relací, má zkušenosti s účinkováním v televizi a je vynikající recitátorkou. Mezi lety 1981 a 1991 působila na scéně Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, aby se poté vrátila opět na prkna Horáckého divadla, kde zůstala v angažmá až do roku 2002. V divadle dodnes působí jako stálý host.
Ilustrátor Petr Kopl
Komiksový scenárista a kreslíř Petr Kopl, rodák z Třebíče, se věnuje zejména specifickému stylu kresby pojmenovanému cartooning. Jeho práce je známá u nás i v zahraničí a na svém kontě má několik profesních ocenění. Petr Kopl ilustroval téměř 40 knih, především učebnice, příručky angličtiny pro děti i dospělé i učebnice němčiny. Vytvořil vizuální podobu maskotů M a N pro Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě v roce 2013 a také maskota „Zajíce“ pro Hry VI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2014.
Klávesistka Michaela Krejčí
Talentovaná klávesistka Michaela Krejčí už od útlého věku sbírá jedno ocenění za druhým na domácích i mezinárodních soutěžích. Konkuruje přitom i hudebníkům z vyšších věkových kategorií. Nejnovější velký úspěch zaznamenala letos v lednu na IX. zimní olympiádě dětí a mládeže v Karlových Varech, kde hájila Kraj Vysočina a ziskem zlaté medaile přispěla k pátému místu Vysočiny v konkurenci všech krajů republiky. Michaela se před 16 lety narodila v Pelhřimově, žije v Humpolci, kde také navštěvuje základní uměleckou školu Gustava Mahlera a vyučujícího Martina Dvořáka.
Zápasník Lukáš Krpálek
Lukáš Krpálek přepsal historii českého juda. Během několika málo let se mu podařilo získat medaile na všech prestižních turnajích. Olympijský vítěz z roku 2016 má na svém kontě i dvě zlaté medaile z mistrovství světa a je trojnásobným mistrem Evropy mezi seniory. Jako první judista v historii má z mistrovství světa zlato z polotěžké i těžké váhy. S judem začínal Lukáš Krpálek v šesti letech v rodné Jihlavě pod vedením Josefa Šimáčka a později Pavla Šimáčka. Vřelý vztah k Vysočině i krajskému městu, kde vyrostl, má stále a rád se s rodinou do rodného kraje vrací.
Fotograf a kameraman Vladimír Kunc
Jméno Vladimíra Kunce je na Vysočině neodmyslitelně spjaté s fotografováním a filmařinou. Krajinu i historii svého kraje zachytil jako autor v mnoha publikacích a dokumentech. Narodil se v Havlíčkově Brodě, fotografování ho zaujalo už v šesti letech a ve svých 19 letech vstoupil do havlíčkobrodského Fotostřediska. Z mnoha obeslaných fotosoutěží pak sklidil přes stovku cen a především absolvoval autorské výstavy po celé republice. Původní obor geodézii a kartografii opustil v roce 1988, kdy se stal profesionálním fotografem, později si založil vlastní úspěšný fotoateliér a rozšířil své dovednosti o práci s kamerou. Na svém kontě má filmové dokumenty, kamerou zachytil například průběh sametové revoluce v Havlíčkově Brodě.
Popularizátor vědy Dušan Majer
Dušan Majer, který se před 33 lety narodil v Jihlavě, je už řadu let neúnavným popularizátorem kosmonautiky. Řídí specializovaný zpravodajský portál Kosmonautix.cz a natočil množství dokumentů. Je autorem pořadů Vesmírné výzvy a Dobývání vesmíru na internetové televizi Stream.cz a pořadů Vesmírné starty, Vesmírná technika a Vesmírné zprávy na internetové televizi Mall.tv. Založil také specializované internetové diskusní fórum věnující se kosmonautice, které má dnes kolem tisícovky registrovaných uživatelů. Dušan má na kontě několik ocenění od odborníků z Akademie věd ČR i čestné uznání za publicitu v oboru vesmírných programů od podvýboru pro letectví a vesmírný program Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Pilot Karel Picmaus
Je českým rekordmanem v počtu vzletů a přistání. Rodák z Třebíče zasvětil létání celý život, profesionálním pilotem se stal v roce 1972 a své práci na kultovním „čmelákovi“ zůstal věrný až do svých 65 let. Ani po odchodu na zasloužený odpočinek ale létání na hřebík nepověsil. V roce 1992 založil Aeroklub Třebíč a byl také tím, kdo se zasloužil o zřízení letiště v Třebíči, které se otevřelo v roce 1995. Karel Picmaus má vlastní letadlo, věnuje se instruktorství a dříve vedl i leteckou školu. V roce 2008 vytvořil český rekord. Stal se pilotem s největším počtem startů a přistání. Aktivním pilotem je stále, má nalétáno přes 13 tisíc letových hodin a na kontě má 105 tisíc startů.
Studentka Nikola Svobodová
Mladá vědkyně Nikola Svobodová, která se už jako pelhřimovská gymnazistka intenzivně věnovala biologii, studuje fakultu informatiky ČVUT a zaměřuje se na výzkum rakoviny. Jedním z jejích cílů je technologie, která by usnadnila vývoj léků. Za svoji práci obdržela Nikola v roce 2019 prestižní ocenění v projektu České hlavičky. Také získala cenu v kategorii Sanitas, která oceňuje objevy v oblasti života a zdraví člověka. Podle odborníků je nadějí české vědy.
Sportovní funkcionář Ladislav Šnelly
Ladislav Šnelly zasvětil svůj život sportu. Po léta usiloval o to, aby jak po stránce sportovní, tak po stránce vybavení posunul softbal v České republice na vyšší úroveň. Tvrdí, že dnes má tento sport na Vysočině jeden z nejlepších areálů v celé Evropě. Potvrdilo se to i v roce 2019, kdy se poprvé v historii odehrávalo mistrovství světa v softbalu mužů v Evropě, a to na dvou místech: v Praze a Havlíčkově Brodě. Velký podíl na tom měl právě Ladislav Šnelly, který od roku 2004 až doposud zastává funkci předsedy oddílu softbalu v Havlíčkově Brodě. Na příští rok chystá ME juniorů a kadetů a podána je žádost na MS juniorů a kadetů pro rok 2022.