Třetím rokem funguje na Vysočině jednotná dotační politika. Kraj ze svého rozpočtu každoročně vynakládá významné finanční prostředky, kterými podporuje projekty na řešení rozvojových potřeb regionu. Objem peněz ve Fondu Vysočiny je určován v závislosti na vývoji daňových příjmů kraje. Do podoby dotačních programů i jejich výše zasáhl propad veřejných financí v důsledku pandemie Covid-19.
Letos se počítá s 29 programy v celkovém objemu přes 264 milionů korun. Po dvouleté pauze byl pro letošek vyhlášen program Inovační vouchery 2021, který mohou využít podnikatelé ze zpracovatelského průmyslu a IT oboru na inovaci produktu při zavádění průmyslu 4.0.
Venkovské prodejny se rozšířily na Venkovské služby
Podpoře venkovských prodejen věnuje Kraj Vysočina pozornost už pátým rokem. Z původních dvou milionů navýšili zastupitelé vloni dotační program na dvojnásobek. Od letošního roku se rozšiřuje zacílení podpory a také stoupl objem peněz na sedm milionů korun. Obce si samy zvolí, kterou veřejnou službu chtějí podpořit, jestli to bude prodejna, knihovna, poštovní služby nebo něco dalšího.
Největší podpora šla vloni do životního prostředí a zemědělství
Schválené dotace na projekty v loňském roce dosáhly na sumu přes 370 milionů korun. Největší část podpory šla do životního prostředí, jednalo se celkem o 90,2 milionu korun, a do oblasti zemědělství a lesnictví, kam směřovalo přes 71 milionů korun.
Hlavními programy, ze kterých žadatelé čerpali, byly Stavby ve vodním hospodářství (na výstavbu vodovodů, kanalizací a čističek odpadních vod) a Hospodaření v lesích (pomoc v boji s kůrovcem). Do kultury a památkové péče přibylo 30,9 milionu korun a podobně vysoká suma, konkrétně 29,3 milionu korun, pomohla v sociální oblasti.
Eva Fruhwirtová