Na padesát dětí zaplnilo v prvním srpnovém týdnu krajský úřad v Jihlavě. Konala se totiž Mladá univerzita Waldviertel-Vysočina, česko-rakouský kemp pro děti z Česka a Rakouska ve věku od 11 do 14 let plný workshopů, přednášek, zábavy a poznání.
Na chodbách úřadu byla slyšet němčina, čeština, ale i angličtina. A hlavně smích. Základnu měly děti v rakouském městečku Raabs an der Thaya, na jeden den vyrazily do Jihlavy, kde pro ně připravil organizační tým Kraje Vysočina bohatý program. O „komunikaci bez hranic“ se postaral tým tlumočníků, který dětem pomohl se základy němčiny. „Ve spolupráci s partnerským regionem Dolní Rakousko se snažíme touto cestou oživit popularitu němčiny a využít k tomu například letní kemp, jako je Mladá univerzita,“ říká hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS+STO).
Přednášky a workshopy v Raabsu i v Jihlavě
Do univerzitního kampusu v Raabsu přijeli za mladými studenty renomovaní odborníci, kteří se s nimi bavili například o obnovitelných zdrojích energie, o designu, bezpečnosti na internetu i o hledání pokladů, kdy si vysvětlovali, jak funguje magnetické pole, a poznali, jak se cítí člověk ve vakuu. Na jeden den každoročně zavítají děti na Vysočinu. „Snažíme se o to, aby rakouští účastníci poznávali zajímavá místa v našem kraji, a naším cílem také je, aby interakce mezi účastníky z české a rakouské strany byla naprosto přirozená a přeshraniční dopad byl co největší,“ říká za organizátory Zbyněk Čech z Krajského úřadu Kraje Vysočina.
Mladí studenti si vyrobili krasohled a navštívili zoo
Výrobu nového oblečení ze starého si děti vyzkoušely vyrobit na workshopu na Střední uměleckoprůmyslové škole v Heleníně. V optické dílně plné zrcadel a čoček si vytvořily vlastní krasohled, pohyblivé optické klamy, a zjistily, jak oči dokážou ošálit mozek. Další workshop jim nabídl trénování paměti a soustředění. Navštívily i jihlavské zoo. „Ráda se dozvídám nové věci, program byl skvěle připravený,“ podělila se o důvody své už čtvrté účasti na Mladé univerzitě Natálie Krejčíková.
Eva Fruhwirtová