Finsko, Německo nebo Estonsko. To jsou země, se kterými by Kraj Vysočina rád prohluboval další spolupráci. Partnerství by spočívalo ve vzdělávání, sociálních věcech, kultuře a cestovním ruchu.
„Oficiální partnerství není cílem samo o sobě. Důležitější je síť vztahů přinášející konkrétní aktivity a benefity pro obyvatele obou regionů. S Finskem a Německem spolupracuje Kraj Vysočina ve vzdělávání, u Estonska by mohla být přínosem jeho zkušenost s digitalizací a elektronizací,“ sdělil hejtman kraje Vítězslav Schrek (ODS+STO).
Ve Finsku už funguje spolupráce mládežnického hokeje, v Německu zase partnerství se subjekty, ale ne bilaterální partnerství.
Spolupráce v zemích EU
Nová partnerství mohou nahradit ukončenou a pozastavenou spolupráci s Běloruskem a Čínou. Vedení kraje se zamýšlí i nad Slovinskem v souvislosti se sociálními věcmi nebo Maďarskem, kde jsou společnými tématy zemědělství a organizace veřejné dopravy.
Zatím nejpropracovanější spolupráci má kraj od roku 2002 s Dolním Rakouskem a od roku 2006 zase s Nitranským samosprávným krajem. S Francií zase dochází k výměnám studentů a umělců nebo gastronomickým akcím. Mimo Evropskou unii kraj spolupracuje s ukrajinským Zakarpatím.