Kybernetická bezpečnost zdravotnických zařízení je aktuálním tématem. Hackerské útoky se mohou zaměřit i na vysočinské nemocnice, proto je potřeba předcházet nebezpečným situacím.
„Byla navržena a přijata strategie zavádění systémového a koncepčního způsobu řízení informační bezpečnosti nejen v krajských nemocnicích, ale rovněž i ve všech příspěvkových organizacích zřizovaných krajem,“ sdělil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).
Inspirace z Tchaj-wanu
Strategie zahrnuje například testování pěti nemocnic záchranné zdravotnické služby nebo navázání spolupráce s tchajwanským Institutem pro informační průmysl. Vzájemnou spolupráci s nimi podepsal na začátku listopadu hejtman Vítězslav Schrek.
Tchajwanská strana Vysočině nabízí za přísných smluvních podmínek svoje poznatky a řešení, jak se bránit prostřednictvím softwaru nebo hardwaru. Jejich systém ochrany funguje v tamních státních nemocnicích, které si také prošly hackerskými útoky. Pilotní projekt se na Vysočině otestuje v havlíčkobrodské nemocnici.
Kyberbezpečnost
Téma kybernetické bezpečnosti řešili i vysočinští zástupci na říjnovém mezinárodním workshopu v estonském Talinu. V aktivitách budou pokračovat i nadále. „Na téma digitalizace a kybernetické bezpečnosti budeme pořádat v říjnu 2022 v Telči mezinárodní konferenci, a to v souvislosti s českým předsednictvím EU,“ doplnil krajský radní pro informatiku Jan Břížďala (Piráti).