Osmnáct rodin poskytuje na Vysočině pěstounskou péči na přechodnou dobu. Musí umět čelit krizovým situacím, spolupracovat s odborníky a především pomáhat tam, kde je to třeba. Za loňský rok se staraly o 32 dětí nejen z Kraje Vysočina, o miminka, ale i 11letého školáka. Přestože ve většině případů pokryjí potřebu na umístění, počet dětí, které potřebují pomoci, rok od roku stoupá a pracovníci krajského úřadu by přivítali, kdyby na Vysočině fungovalo více profesionálních pěstounů na přechodnou dobu.
Kraj Vysočina pro pěstouny na přechodnou dobu sám organizuje tzv. kluby. „Jde o setkání, kde si předávají zkušenosti, svěřují se s náročnými situacemi a probírají, jak je řešit,“ uvedla Simona Špinarová z odboru sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina. Zatímco dříve pečovali pěstouni po dobu maximálně jednoho roku nejčastěji o děti do tří let, postupně se zvyšuje podíl starších dětí, které vyžadují intenzivní péči s ohledem na vzorce chování z biologické rodiny nebo případná traumata.
„Úplně novou oblastí jsou děti v tzv. rodičovském konfliktu. Specializovaní pěstouni zajistí péči o děti, jejichž rodiče se rozvádí, bojují o své potomky a ti jsou vystaveni velkému psychickému tlaku. Soud pak může nařídit přechodnou péči v neutrálním prostředí, aby byl ochráněn jejich zdravý vývoj,“ osvětlila Simona Špinarová s tím, že jde o novinku a první případ tohoto typu je teprve v jednání.
Pokud zvažujete stát se pěstounem na přechodnou dobu nebo vás téma zajímá, další informace najdete na www.kr-vysocina.cz v sekci Rodinný a sociální portál – Náhradní rodinná péče.
Článek vznikl v rámci projektu „Aplikace inovativních postupů v rámci sociální ochrany a prevence v Kraji Vysočina“, reg. č. CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015546, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.
EVA FRUHWIRTOVÁ