Miroslav Houška (KDU-ČSL)
náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro ekonomiku, dopravu a silniční hospodářství
V loňském roce jsem na závěr svého úvodníku v příloze Hospodaření populárně položil podmínku, že hospodařit budeme nejenom díky objemu peněz, které máme k dispozici, ale především díky dovednostem a zkušenostem. Odhadovat rizika, s nimiž se můžeme během roku potkat, není úplně snadné. Propojit vše dohromady a namířit je správným směrem vyžaduje značnou míru odvahy a prozíravosti. Přál jsem si tehdy, aby nám nic, co vede ke správnému cíli, nechybělo.
Hodně z toho se vloni podařilo
Vypíchnout mohu například tyto následující body:
investice do majetku přes 1,1, mld. Kč
investice do silnic 1,7 mld. Kč
výsledky příspěvkových organizací se podařilo udržet v „příznivých číslech“
Co dál?
Rozpočet pro rok 2022, schválený zastupitelstvem Kraje Vysočina v prosinci loňského roku, je pro nás základním nástrojem řízení hospodaření kraje. Ale vlastně odráží všechny činnosti kraje. Promítá se do něj to, z čeho a jak budeme svoje činnosti financovat, i to, na které priority a strategická rozhodnutí budeme výdaje směřovat. V tuto chvíli víme, jaké máme k dispozici finanční zdroje a také víme, že nebudeme mít okamžitě k dispozici 2,4 mld. korun, které jsou v tuto chvíli „zamrzlé“ ve Sberbank CZ.
Do 24. února si nikdo neuměl představit, že Rusko udělá tak bezprecedentní a neomluvitelný krok a rozpoutá v Evropě válku. Taková situace se nedá dost dobře předvídat, stejně tak všechna rizika, která jsou s tím spojená. Navíc v tu chvíli do hry vstupuje strach a nejistota lidí a na to se už nejde připravit vůbec. Musíme se teď s touto situací vypořádat. Prioritou však pro nás zůstává udržet plynulý chod kraje a jeho institucí a pokračovat v zahájených rozvojových projektech tak, abychom maximálně využili vlastní krajské i evropské zdroje.
Peníze půjdou do škol, na dopravu a evropské projekty
V letošním roce bude Kraj Vysočina hospodařit s rozpočtem téměř 16 miliard korun. Je to historicky nejvyšší rozpočet kraje, při jehož sestavování bylo důležité nastavit budoucí daňové příjmy reálně, ale zároveň dát prostor i novým projektům. Výdaje na celkem 19 kapitol schválili krajští zastupitelé na konci roku 2021.
Nejobjemnější je kapitola školská, která počítá s velkým transferem peněz na mzdy. V dopravě půjde nejvíce finančních prostředků do silniční infrastruktury, kde bude investováno cca 1,7 mld. korun. Finančním zdrojem budou krajské peníze, evropské nebo státní dotace.
Na dopravní obslužnost linkovými autobusy bude vynaloženo 625 milionů korun a vlaky 487 milionů. Dále počítá rozpočet s provozními prostředky 600 mil. korun třeba pro Krajskou správu a údržbu silnic Vysočiny.
„Naším cílem bylo vytvořit ambiciózní rozpočet, kde mají svůj prostor důležité investice ve školství, zdravotnictví i silničním hospodářství, zajištění veřejné dopravy, podpora sportu a mládeže, podpora vědy a výzkumu prostřednictvím Vysoké školy polytechnické Jihlava i dotační politika,“ sdělil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky Miroslav Houška.
Kraj počítá s penězi na sucho i územní plánování
To, že největší část koláče nad článkem představuje kapitola školská, není překvapením.
Vyšší rozpočet na výdajové stránce vykazuje letos především kapitola Zemědělství, což souvisí se zákonnou povinností kraje pořídit a zveřejnit nejpozději do konce ledna 2023 Plán pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody pro území Kraje Vysočina. Výrazně navýšena je také kapitola Územní plánování, což souvisí se změnou Zásad územního rozvoje kvůli vedení vysokorychlostní tratě. Na úrovni 165 procent předchozího rozpočtu je také kapitola Dotační politika. Prostřednictvím Fondu Vysočiny bude v roce 2022 administrováno 37 rozvojových programů v celkovém objemu 330 milionů korun.
Vysočina v číslech aneb zajímavosti z našeho kraje
Kraj Vysočina má rozlohu 6 796 km² a díky nejnovějším poznatkům ze sčítání v roce 2021 je jisté, že počet obyvatel klesl pod půl milionu. Aktuálně má Vysočina 497 517 obyvatel, jejichž průměrný věk je 43,4 let. Podíl obyvatel s cizím státním občanstvím je 2,1 procenta a podíl obyvatel s vysokoškolským vzděláním je 14,1 procenta. V kraji je 147 tisíc domů a průměrná mzda za celý rok 2021 činila 35 073 korun.
Víte, že…?
◾ Průměrný plný starobní důchod vyplácený ke konci roku 2021 činil 15 195 Kč.
◾ V kraji se loni v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo přes 450 tisíc hostů, což představuje meziroční nárůst o 13,6 %.
◾ Na konci roku 2021 dosáhl podíl nezaměstnaných osob v Kraji Vysočina 2,99 %, když ještě ke konci listopadu 2021 činil 2,60 %. Proti roku 2020 bylo zaznamenáno snížení podílu o 0,32 bodu.
◾ Vysočina má 864 kilometrů dlouhou síť turistických stezek pro jezdce na koni.
◾ V roce 2021 bylo na Vysočině sečteno přes 28 tisíc kusů srnčí zvěře, přes 3 500 tisíce kusů černé zvěře, téměř 600 kusů jelení zvěře, přes 2 300 kusů daňčí zvěře a přes 6 500 kusů lišky obecné.
◾ Z hlediska srážek patřil rok 2021 v Kraji Vysočina spíše k mírně podprůměrným a srážkový deficit oproti dlouhodobému normálu dosáhl 25 mm. Průměrná teplota na území Kraje Vysočina v roce 2021 dosáhla 7,7 °C.
◾ Za dva roky fungování 38 operátorů pomáhalo s dotazy k pandemii Covid-19. Pod hlavičkou Kraje Vysočina a ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí kraje Vysočina vyřídili 230 tisíc hovorů a odpověděli na desetitisíce e-mailů.
◾ Od roku 2014 na Společnou vstupenku, díky které lze za výhodnou cenu navštěvovat krajská muzea i galerie, zavítalo do krajských organizací 36 103 návštěvníků.
◾ Potravinová banka Vysočina sídlící v Ledči nad Sázavou je sedmým rokem podporována Krajem Vysočina. Loni rozdala více než 9,5 tisíci osobám v nouzi a více než padesátce spolupracujících organizací téměř 376 tun potravin.
◾ Celková sklizeň obilovin na Vysočině v roce 2021 ve výši 750 tisíc tun byla čtvrtá nejvyšší v rámci ČR.
◾ V loňském roce bylo v Kraji Vysočina poraženo celkem 50 189 kusů skotu, což je o 1 617 kusů méně než v roce 2020.