Ti, kteří mají doma kotel nižší než třetí emisní třídy, by měli zpozornět. Od 1. září se už nesmí používat kotle na pevná paliva 1. a 2. třídy.
Na výměnu mohou využít dotaci z programu Nová zelená úsporám. Je to poslední šance získat peníze na nový ekologický zdroj tepla. Kdo má nižší příjmy, může dosáhnout díky krajské administraci na takovou podporu, že dostane 95 procent výdajů.
O příspěvek může žádat každý vlastník nemovitosti
Pro lidi, kteří nespadají do nízkopříjmové skupiny, je určený program Nová zelená úsporám. Na nový kotel dostanou příspěvek ve výši až 50 procent výdajů. Prostředky je navíc možné čerpat zálohově. Zájemci nemusí čekat, ale mohou se rovnou zaregistrovat přes Státní fond životního prostředí.
„Výhodou je, že v jedné žádosti může prakticky kdokoliv požádat i o další podporu, například na zateplení domu, využití dešťové vody či pořízení solárních systémů. V kombinaci s kotlíkovou dotací mohou lidé získat bonus 75 tisíc korun,“ sdělil krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Pavel Hájek (STAN+SNK ED).
Dotaci lze využít na výměnu kotle na dřevo nebo uhlí nižší než 3. třídy za kotel na biomasu, tepelné čerpadlo a plynový kondenzační kotel. K podání žádosti je potřeba doklad o kontrole technického stavu a provozu původního zdroje tepla. Dále žadatelé musí připojit foto starého kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso. Přihlásit mohou už realizované výměny kotlů, které proběhly od ledna 2021 a splňují podmínky programu.
Nižší příjmy = větší příspěvek
Krajský úřad Kraje Vysočina aktuálně připravuje žádost o poskytnutí dotace na projekt Kotlíkové dotace v Kraji Vysočina pro nízkopříjmové domácnosti.
„Jakmile bude žádost kraje schválena ze strany ministerstva životního prostředí, vyhlásí Kraj Vysočina výzvu k podávání žádostí o dotaci pro obyvatele Vysočiny. Předběžný termín se předpokládá letos v červenci,“ sdělila náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová (Piráti).
Kotlíkovou dotaci pro domácnosti s nižším příjmem mohou využít ti, jejichž výše průměrného ročního čistého příjmu na člena domácnosti v roce 2020 nepřesáhla 170 900 Kč, což je 14 242 Kč na osobu a měsíc. Kromě dokladu o kontrole technického stavu a fotografie bude potřeba vyplnit žádost o podporu a doklad o splnění podmínky průměrného příjmu. Příjmy členů domácnosti jsou průměrovány a u nezletilých dětí a u studentů do 26 let se příjem počítá jako nulový.
Bez dokazování příjmů mají na dotaci nárok automaticky: osoby se starobním nebo invalidním důchodem 3. stupně, nezletilí nebo studenti denního studia do 26 let, lidé pobírající dávky v hmotné nouzi či příspěvek na bydlení (až dva roky zpětně).
Dotace bude těmto lidem poskytovaná ve výši 95 procent. Maximální limity budou 100 nebo 130 tisíc korun podle typu zdroje. Peníze lze čerpat i zpětně až k lednu 2021.
Kotlíkové dotace administroval Kraj Vysočina v letech 2014–2020. Celkem pomohly s výměnou 8559 starých kotlů a kraj rozdělil mezi žadatele skoro 910 milionů korun. Naposled získalo peníze 277 žadatelů, kteří požádali od října do prosince loňského roku. V rámci této dodatkové výzvy byla rozdělena částka skoro 30 milionů korun.
PRŮZKUM ZÁJMU O KOTLÍKOVÉ DOTACE V KRAJI VYSOČINA PRO NÍZKOPŘÍJMOVÉ DOMÁCNOSTI
Na webových stránkách Kraje Vysočina visí formulář, do kterého se mohou hlásit zájemci o připravovaný program kotlíkových dotací v Kraji Vysočina pro nízkopříjmové domácnosti. Informace z něj pomohou úředníkům zjistit, kolik bude potřeba získat peněz z Operačního programu Životního prostředí.