Aktuální mezinárodní situace zasahuje také do kotlíkových dotací. Změny čekají žadatele s plynovými kotli. Evropská komise potvrdila, že je nepodpoří v současném programovém období.
První změnou pro žadatele nových kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti je navýšení maximální výše dotace pro tepelná čerpadla o padesát tisíc korun. Ze 130 tisíc korun se částka vyšplhala na 180 tisíc. Dotace ve výši 95 procent bude poskytovaná domácnostem, jejichž výše průměrného ročního čistého příjmu na člena domácnosti v roce 2020 nepřesáhla 170 900 Kč, což je 14 242 Kč na osobu a měsíc.
Plynové kotle jen do konce dubna
Za druhé úhradu zájemci o kotlíkové dotace získají, pokud ho mají v případě plynového kotle vyměněný nebo o něj závazně požádali od loňského ledna do konce letošního dubna. V případě výměny plynového kondenzačního kotle po 30. dubnu 2022 a nedoložení závazné objednávky s datem do konce dubna není ze strany ministerstva pro životní prostředí garantováno vyplacení dotace na takto zrealizovanou výměnu.
U ostatních typů zdroje tepla, jako kotle na biomasu a tepelná čerpadla, bude možné výměny realizovat až do data uzavření podávání žádostí o dotaci, což bude 31. srpna 2022.
119 milionů pro nízkopříjmové domácnosti
„Na harmonogramu příprav nové výzvy kotlíkových dotací v Kraji Vysočina to ale nic nemění, čekáme, až ministerstvo pro životní prostředí schválí naši žádost a my poté budeme moci výzvu vyhlásit,“ sdělila náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).
Kraj Vysočina už na konci března odeslal žádost o podporu ve výši 119 miliónů korun z Operačního programu Životní prostředí. Jde o maximální možnou částku, která by měla pokrýt minimálně 666 žádostí podaných nízkopříjmovými domácnostmi.
„Pokud bychom nevyčerpali požadovanou částku, dá se očekávat, že ministerstvo vyhlásí dodatkovou výzvu, jak tomu bylo v minulém období tak, aby prostředky byly vyčerpány a podařilo se vyměnit co nejvíce kotlů,“ dodala Hana Hajnová.