Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) pro Kraj Vysočina, které sídlí v Jihlavě, i nadále registruje ukrajinské uprchlíky a pomáhá i se zajištěním ubytování. Od otevření na začátku března včetně velikonočních svátků se zde přihlásilo devět a půl tisíce běženců. O ubytování požádalo více než šest stovek osob. „Bydlení se nám daří zajišťovat ve spolupráci se soukromými ubytovateli, kteří se přihlásili a nabídli k dispozici své byty a domy, ale i svá rekreační zařízení nebo víkendové chalupy,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS+STO). V registračním systému kraj evidoval v polovině dubna 1580 obsazených lůžek.
Pro ukrajinské děti je čeština cizí jazyk. S jeho základy jim pomáhají studentky bohemistiky z užhorodské univerzity. Foto: Radim Fiedler
Centrum hlásí pokles uprchlíků
Statistiky potvrzují denní pokles přílivu uprchlíků do Kraje Vysočina. I přesto jihlavské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) zůstává otevřeno každý den od sedmi hodin ráno do sedmé hodiny večerní. Rezervační systém KACPU pro Ukrajince, kteří se chtějí přihlásit k pobytu, je k dispozici v češtině i ukrajinštině na webové stránce rezervace.kr-vysocina.cz.
Změna otevírací doby humanitárního skladu
Humanitární sklad v Jihlavě na Kosovské ulici přijímá dary v podobě hygienických potřeb, úklidových prostředků, nádobí a dalších věcí každodenní potřeby každé úterý od 15 do 17 hodin. Veškeré zásoby pracovníci následně rozdělují podle potřeby ukrajinským rodinám.
Speciální přijímací řízení pro zápis do škol
V termínu od 1. června až do 15. července vypíšou ředitelé povinné zápisy dětí do mateřských i základních škol. Informace budou zveřejněné na webových stránkách jednotlivých měst a obcí i škol.
Místa ve školách pro ukrajinské děti jsou dostatečná
Ukrajinské děti se připojily k těm českým a chodí každý den do školy. „Do mateřských škol nastoupilo 147 dětí a základní školy přijaly přes tisícovku žáků. Kapacita míst je prozatím dostatečná,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS+STO) a dodal, že v případě mateřských škol jsou k dispozici na Vysočině ještě další stovky volných míst a do základních škol je možné ještě umístit přes devět tisíc ukrajinských dětí. Hejtman však upozornil, že volné kapacity nemusí vždy korespondovat s poptávkou. S češtinou pomáhají dětem studentky bohemistiky z užhorodské univerzity. Od poloviny dubna působí v Jihlavě, Chotěboři, Světlé nad Sázavou a Přibyslavi. Jednou z nich je Maria Pynzenyk, která pochází ze Zakarpatské Ukrajiny a nyní bydlí v Chotěboři. Společně se svojí spolužačkou učí ukrajinské děti základům češtiny a pomáhají učitelům komunikovat s dětmi. Zároveň ukrajinským dětem poskytují základní psychologickou pomoc, povídají si s nimi o tom, co prožily, a snaží se jim zpříjemnit pobyt mimo domov. „Děti se chtějí učit, čeština je baví a moc se jim tady líbí stejně jako nám,“ říká studentka třetího ročníku bohemistiky na ukrajinské univerzitě Maria, která bere tuto pomoc zároveň jako studijní stáž.