Dlouholetá spolupráce třešťského Divadelního souboru Karla Čapka s kastelány hradu Roštejna se odráží v dnes již pravidelném pořádání úspěšných divadelních prohlídek. Režisérem a spoluautorem scénáře je Zdeněk Havlíček. Ve čtyřech uplynulých ročnících odehráli celkem 159 prohlídek pro téměř 4 200 diváků. Za svá vystoupení na Roštejně si letos divadelní spolek převzal ocenění za 3. místo v anketě Zlatá jeřabina.
Kdy a kde se zrodil nápad na divadelní prohlídky hradu Roštejna?
Řadu let je pořádali předchozí kasteláni manželé Vaníčkovi se svými přáteli, my jsme byli přizváni v roce 2009 a s doprovodným programem pak v roce 2010. Poté jsme tam několik let hráli svoje divadelní představení Noc na Karlštejně. Koncem roku 2015 se kasteláni na hradě vyměnili, ale naše spolupráce neskončila. Právě naopak – zdárně pokračuje i s manželi Rozinkovými. A protože Skupina historického šermu Hebrix je od roku 2015 součástí Divadelního souboru Karla Čapka, máme kostýmy, zkušenosti a věnujeme se období gotiky, což je doba vzniku hradu Roštejna, domluvili jsme se, že se divadelních prohlídek ujmeme.
Jaké téma jste zvolili?
Zaměřili jsme se na dobu založení hradu pány z Hradce a příběh nazvali Se zlatou růží v erbu. V představení, situovaném do poloviny 14. stoleti, vystupuje kolem padesáti členů spolku od dětí až po seniory. Diváci tak mají možnost setkat se nejen se skutečnými historickými postavami v gotických oděvech, ale dozví se mnoho zajímavého z historie hradu i ze středověku obecně. A sami se mohou leccos naučit, i ochutnat něco dobrého podle dobových receptů.
Máte na letošní rok připraveno něco nového?
Ano, na světě je zbrusu nový scénář s názvem Svatební zvony pánů zlaté růže. Období zůstává, ale tentokráte se budeme věnovat středověké svatbě, svatebním přípravám a veškerému dění kolem. Prohlídky budou na hradě Roštejně k vidění 2. a 3. července.
Jak dlouho vám trvala příprava scénáře?
Scénář k divadelním prohlídkám Se zlatou růží v erbu mi zrál v hlavě tři měsíce, pak jsme k tomu s kolegou sedli a za odpoledne byl napsaný. Ten druhý jsme měli s manželkou a dcerou v hlavě dva roky. Potřebovali jsme ale nastudovat řadu odborných materiálů, protože se snažíme, aby vše co nejvíce odpovídalo skutečné historii. Na papír jsme ho pak dostali za dva měsíce.
A co kostýmy? Respektive gotické oděvy…
To není jednoduchá záležitost. Představu, jak vypadaly, získáváme z různých dobových zdrojů, jako jsou iluminace, obrazy, sochy, či náhrobky, a pak také od lidí, kteří se věnují studiu historie v této oblasti. Šijeme si je sami – manželka Jitka se kostýmům věnuje profesionálně i ve volném čase.
Eva Fruhwirtová