Každoroční Běh pro Paměť národa organizují žáci z třebíčského gymnázia. Jeho výtěžek umožní zdokumentovat osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holokaustu, disidentů a všech bojovníků za svobodu. Foto: Gymnázium Třebíč
Studenti středních škol na Vysočině se proměnili v novináře, historiky, a dokonce závodníky, kteří se pídí po minulosti nejen svých předků. Díky spolupráci neziskové organizace Post Bellum a Kraje Vysočina se účastní několika projektů, které připomínají českou minulost.
Do aktivit se nejdříve zapojilo Gymnázium Třebíč, které každoročně organizuje Běh pro paměť národa na podporu projektu Paměť národa. Poslední ročník se konal na konci května v třebíčském Libušině údolí. Přišlo 159 běžců, kteří si připomněli 80. výročí atentátu na Heydricha.
„Běžci si na prsa připnuli nejen jména hrdinů, ale i vzkazy – „běžím za dědu, který neměl nohy“, nebo „běžím za svobodu pro všechny“. Myslím si, že je důležité dostat příběhy pamětníků k mladým lidem, jako jsme my. Naše generace musí vědět, co tito lidé zažívali,“ myslí si předseda studentského parlamentu třebíčského gymnázia Adam Daniel Krotký.
Institut pro paměť národa
Letos v červnu navštívil radní pro oblast školství Jan Břížďala (Piráti) spolu se žáky třebíčského gymnázia pardubický Institut pro Paměť národa. „Post Bellum právě zvažuje, že předloží nabídku podpořit vznik podobného institutu přímo v Kraji Vysočina. Současně má ředitel jihlavského gymnázia zájem, aby i jeho gymnázium začalo organizovat Běh pro paměť národa v Jihlavě,“ nastínil další možnosti rozšíření projektu Jan Břížďala.
Zpracování příběhu pamětníka
Letos se díky participaci Kraje Vysočina zapojili do projektu nadace Příběhy našich sousedů studenti Gymnázia a SOŠ v Moravských Budějovicích. Celkem žáci ze všech vysočinských okresů zpracovávali pro Paměť národa příběhy 32 pamětníků. Loni kraj podpořil práci studentů na gymnáziích v Třebíči a v Havlíčkově Brodě.
„Celý projekt považuji za obrovskou příležitost dozvědět se informace o historických událostech z první ruky a zcela autenticky. Měla jsem možnost setkat se s Tomášem Holendou, nesmírně zajímavým člověkem s ještě zajímavějším životním příběhem,“ popsala studentka Adéla Havlíčková z Havlíčkova Brodu.