Sociální služby v Kraji Vysočina zažívaly v prvním čtvrtletí letošního roku období nejistoty. Až do schválení státního rozpočtu nebylo zřejmé, kolik peněz kraj dostane na financování příspěvkových a nezřizovaných organizací z Ministerstva práce a sociálních věcí.
V prvních třech měsících přišla z ministerstva jen část peněz, až na začátku druhého čtvrtletí bylo jasno. „Celková výše ministerské podpory nakonec dosáhla částky přibližně 1,023 miliardy korun. Na první pohled jsou to závratné částky. Ale o seniory, klienty s mentálním, tělesným nebo smyslovým postižením, klienty bez domova, o lidi ohrožené závislostmi nebo o rodiny drcené dluhy se stará kolem pěti tisíc zaměstnanců,“ uvedl Jan Tourek, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí (KDU-ČSL).
Z rozpočtu kraje šlo na nezřizované organizace více než 70 milionů korun. Příspěvkové organizace měly k dispozici přes 72 milionů korun a k tomu ještě 186 milionů korun jako návratnou finanční výpomoc na období rozpočtového provizoria. Po vyjednávání Asociace krajů s ministerstvem práce a sociálních věcí za účasti Kraje Vysočina získal kraj během září na provoz sociálních služeb dalších 150,5 milionu korun. Od začátku druhého pololetí se podařilo obnovit spolufinancování azylových domů, osobních asistencí a některých dalších druhů sociálních služeb z prostředků Evropského sociálního fondu v částce zhruba 70,5 milionu korun. Na poskytování sociálních služeb bude v regionu letos rozdělena částka 1,39 miliardy korun.