Kolik lidí čeká na umístění v domově seniorů? Kraj Vysočina otestoval a na konci loňského roku zavedl speciální pořadník zájemců o sociální pobytové služby. Díky unikátní aplikaci kraj ví, jaký je převis žadatelů, kdo si podal žádosti do více krajských zařízení, a také se včas dozví, pokud žadatel už někde nastoupil. Přesnější informace dostávají i sami budoucí klienti.
„Zavedli jsme pravidlo, kdy do třiceti dnů od podání žádosti provádíme první sociální šetření a informace z nich také dále sdílíme. Zpřesnili jsme tak počty žadatelů. Jak rychle bude žádost vyřízena, záleží na preferencích čekatelů,“ upřesnil radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Jan Tourek (KDU-ČSL). Velkou roli ohledně rychlosti umístění hraje požadavek na lokalitu, počet lůžek na pokoji, mobilitu a například také pohlaví žadatele. Průměrná čekací doba na umístění v krajském pobytovém zařízení se pohybuje kolem půl roku. Rychlost umístění se také liší mezi domovem pro seniory a domovem se zvláštním režimem.
V roce 2019 před zavedením systému bylo na čekacích listinách domovů v regionu více než šest tisíc osob, po zavedení aplikace je jich zhruba dva tisíce.
Kraj Vysočina letos rozšířil síť nabízených pobytových zařízení o dalších 138 míst. Ta nově vznikla v Sociálním centru Kraje Vysočina v Jihlavě.