Ochrana vody a vodních zdrojů je prioritou i pro Kraj Vysočina. V letošním roce proto vyčlenil ve Fondu Vysočiny 90 milionů korun nejen na vodohospodářské stavby, ale i na projekty ve vodním hospodářství a na ekologickou výchovu. O tom, které projekty dostanou zelenou, rozhodnou krajští zastupitelé na zasedání 9. května.
„Voda je vzácná a to, že otočíme kohoutkem a teče nám pitná voda až domů, není samozřejmost. I když právě končí deštivé jaro, sucho je stále velkou hrozbou do dalších let a je potřeba dělat různá opatření a o stávající vodní zdroje pečovat,“ upozorňuje Pavel Hájek (STAN+SNK ED), radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství, životního prostředí.
Alokovaných 90 milionů korun půjde nejen na Stavby ve vodním hospodářství, ale také na Projektovou přípravu ve vodním hospodářství a Ekologickou výchovu a přírodu Vysočiny. „Malé obce bez soustředění více druhů dotací nejsou schopny realizovat finančně náročné projekty. Díky tomu, že klademe důraz na kofinancování, tedy možnost čerpání finančních prostředků z více zdrojů, mohou získat dotace až ve výši 85 procent a zrealizovat tak řadu přínosných projektů,“ vyzdvihuje Pavel Hájek.
Další aktivitou pro zajištění dostatku pitné vody je Studie proveditelnosti propojování vodárenských soustav Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. „Hlavním cílem studie je posoudit pro území obou sousedních krajů možnosti propojování vodárenských soustav a skupinových vodovodů včetně napojení na úpravny vody a zřízení nového objektu k odběru vody z vodní nádrže Vranov. Studie bude výhledově sloužit jako jeden z prvních podkladů k vytvoření robustního systému k zásobování obyvatelstva pitnou vodou v nadregionálním měřítku. Hotová bude do 20. února příštího roku,“ dodal Pavel Hájek.