Podle zákona začíná zima 1. listopadu a končí posledního března. Na zimu jsou krajští silničáři i technika připraveni.
„Jsme předzásobení posypovými materiály. Aktuálně máme ve skladech přes dvacet dva tisíc tun soli a šedesát pět tisíc tun inertního materiálu,“ potvrzuje ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Radovan Necid a dodává, že inertní materiál se běžně doplňuje podle potřeby i během zimního období. O stovky kilometrů silnic I., II. a III. třídy se bude i nadcházející zimu starat 134 sypačů s nástavbou a dalších více než 140 kusů různé techniky, jako jsou nakladače, radličky a sněhové frézy.
Minulou zimu spotřebovali přes patnáct tisíc tun soli na ošetření silnic I., II. a III. třídy. Náklady na údržbu sjízdnosti silnic v Kraji Vysočina při poslední zimě vyšly na 235 milionů korun.
„Ve lhůtě do tří hodin ošetřujeme silnice I. třídy a dopravně důležité silnice II. třídy. Zbývající úseky silnic II. třídy a dopravně významné silnice III. třídy zvládáme ošetřit do šesti hodin. Silnice třetí třídy pak většinou pluhujeme,“ popisuje Radovan Necid. V zimě se krajští silničáři starají o 425 km silnic I. třídy a 4552 km silnic II. a III. třídy. Na Vysočině se nachází 275 km silnic, které jsou v zimě neudržované. Řidiči je poznají velmi dobře, jsou označeny dopravní značkou.
EVA FRUHWIRTOVÁ