Kam s věcmi, které dosloužily, a nevznikl z nich odpad? Máme možnost dát starým věcem druhou šanci a prodloužit jim život. Pro tyto případy po celé Vysočině funguje celá řada RE-USE center nebo se konají různé jednodenní SWAP akce. A mají čím dál větší oblibu.
„V obou případech se jedná o bezúplatné předání věcí, které nám již dosloužily, přitom jsou stále funkční. Zároveň si zde můžete pořídit bezúplatně nebo za symbolickou cenu jinou potřebnou věc,“ přiblížil jednu z možností, jak předcházet vzniku zbytečného odpadu, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí Pavel Hájek (STAN+SNK ED).
V případě nepotřebného nábytku sídlí ve Světlé nad Sázavou Nábytková banka, která spadá pod Potravinovou banku Vysočiny. Objekt ve Světlé nad Sázavou je v současné době v rekonstrukci. „Nábytek lze kromě fungujících RE-USE center předat i v organizaci Háta, o. p. s., která sídlí v nedaleké Ledči nad Sázavou,“ poradil lidem radní.
V otázce nakládání s odpady je předcházení jejich vzniku velmi důležité. Především u sportovních potřeb, oblečení, nářadí a dalších podobných věcí je vždy dobré zvážit výpůjčku nebo se rozhlédnout právě po nejrůznějších výměnných SWAPech či v RE-USE centrech.