Zřícenina hradu Pyšolec na Žďársku, střecha synagogy v Batelově nebo socha sv. Jana Nepomuckého v Jaroměřicích nad Rokytnou se dočkají také díky krajským financím obnovy. „Přispějeme na obnovu celkem třiadevadesáti památek. Skoro půlmilionem korun podpoříme vznik šestnácti projektových dokumentací k dalším opravám,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS+STO). Letos putuje na obnovu historicky cenných staveb rekordní částka. Dotaci kraj každoročně navyšuje a letos mezi žadatele rozdělí 19 milionů korun. „Zájem o opravy ze strany vlastníků je ale tak vysoký, že na přibližně dvě desítky se bohužel nedostalo,“ dodal Karel Janoušek (ODS+STO), radní Kraje Vysočina pro oblast majetku.
Oprava mauzolea, varhan i vodního mlýna
Nejvyšší možnou podporu čtyři sta tisíc korun letos získá třináct vlastníků. „Je mezi nimi například město Jemnice, které už několik let investuje do opravy neoklasicistního mauzolea rodiny Pallavicini, které mnoho let trpělo neúdržbou a útoky vandalů. Město letos začne s obnovou interiérů,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury Roman Fabeš (STAN+SNK ED). Finanční pomoc obdrží Římskokatolická farnost Koněšín na opravu střechy věže kostela sv. Bartoloměje i společnost FJT Invest na obnovu střechy hospodářské budovy vodního mlýna v Petrovicích. Podpora poputuje také do Vojslavic na rekonstrukci střechy kostela Nanebevzetí Panny Marie, varhan ve zvolském kostele sv. Václava nebo na Zelenou horu, kde budou zrestaurována okna a dveře ambitů.
Peníze pro města s památkami UNESCO
Z Fondu Vysočiny, přesněji z programu UNESCO 2024, pošle Kraj Vysočina Žďáru nad Sázavou částku 350 tisíc korun na oslavu třiceti let o zápisu na seznam UNESCO. Stejnou částku dostane také Třebíč, která ji plánuje využít na vznik audioprůvodce židovskými památkami v Třebíči, a také Telč, která připravuje novinky v Telčském podzemí.
Eva Fruhwirtová