Vysočina se stala součástí Evropské kulturní stezky svatých Cyrila a Metoděje, která propojuje historické a kulturní dědictví spojené s těmito významnými světci. Novodobým poutníkům nabízí možnost objevovat stopy Cyrila a Metoděje i v severní části kraje. Cyrilometodějská stezka je první trasou zaměřenou na slovanské kulturní dědictví, která byla certifikována jako Kulturní stezka Rady Evropy. Tento titul, srovnatelný s významem památek UNESCO, ji řadí mezi nejprestižnější poutní trasy Evropy.
Trasa na Vysočině
Stezka, jejíž celková délka přesahuje 5000 kilometrů vede přes devět evropských zemí. Zahrnuje téměř tisíc kilometrů, na území České republiky. V severní části Vysočiny prochází od Ledče nad Sázavou přes významná poutní a kulturní místa až po Bystřici nad Pernštejnem. „Cílem stezky je propojit památky, přírodu, kulturu i poutní místa a nabídnout lidem možnost poznávat evropské dědictví prostřednictvím dálkové turistiky,“ sdělil radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Miloš Hrůza (ANO 2011). Poutníci tak budou Vysočinou putovat po stezce, která se zařadila do společnosti takových tras, jako je třeba slavná pouť do Santiaga de Compostela.
Mezinárodní propojení
Trasa prochází Polskem, Slovenskem, Rakouskem, Itálií, Albánií, Severní Makedonií, Řeckem a Tureckem. Její česká část směřuje přes Vysočinu na Velehrad, jedno z nejvýznamnějších poutních míst spojených s odkazem svatých Cyrila a Metoděje.
Vysočina Tourism je nově partnerem sdružení Evropské kulturní stezky svatých Cyrila a Metoděje.
Eva Fruhwirtová