Kraj Vysočina alespoň podle aplikace Mapa exekucí patří k druhému nejméně zasaženému kraji v exekucích. I přesto se v našem kraji s tímto problémem potýká bezmála 25 tisíc lidí, tedy téměř 6 % obyvatel Vysočiny, kteří na začátku třeba jen nezaplatili pokutu za černou jízdu, ztratili práci nebo se rozvedli.
Co je méně příjemné, jsme třetím nejhorším českým regionem v průměrně vymáhané jistině, která na jednu osobu dosahuje skoro 320 tisíc korun, a lidé se u nás často potýkají s vícečetnými exekucemi. Není výjimkou, že řeší devět, ale například i dvacet exekucí na svou osobu, které na Vysočině vede sedm exekutorů.
Mnoho dlužníků chce proto podat návrh na povolení oddlužení, například formou osobního bankrotu. Pro tyto případy platí několik zásadních pravidel v čele s informací, že dlužník sám nemůže podat insolvenční návrh. „Od července minulého roku je nutné zvolit si prostředníka – právníka, notáře nebo exekutora. Další možností je akreditovaná právnická osoba, která poskytuje služby bezplatně. Na Vysočině se jedná například o občanské poradny, které působí v každém okresním městě, ať už samostatně nebo pod oblastními charitami,“ radí náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Franěk (ANO 2011), kam se mohou lidé v podobně složité situaci obrátit. Právě v občanských poradnách pracovníci bezplatně poradí, jak postupovat, jaká jsou pravidla a případná rizika. „Dlužník musí být schopný zaplatit minimálně 30 % dluhu nezajištěným věřitelům za dobu pěti let. Dále je nutné si uvědomit, že zajištění věřitelé většinou požadují zpeněžení zástavy – hrozí tak ztráta bydlení,“ přibližuje na závěr zásadní záležitosti Karel Křivánek, ředitel Občanské poradny Jihlava, z. s., kde stejně jako v Třebíči, Žďáru nad Sázavou, Havlíčkově Brodě nebo Pelhřimově řeší dluhovou problematiku.