Mnoho let se v tehdejším Německém Brodě, dnes Havlíčkově, mluvilo o pořízení sochy Karla Havlíčka Borovského a o tom, kde ji ve městě umístit.
Do dění se aktivně zapojili absolventi místního gymnázia včetně známého malíře a brodského rodáka Otakara Štáfla, kteří založili Spolek pro postavení pomníku a oslovili známého pražského sochaře Bohumila Kafku. Ten od začátku počítal s tím, že své místo najde socha právě v parku. Zajímavostí je, že sochař nejprve musel vypátrat, jakou postavu Karel Havlíček měl, tehdy byl totiž známý pouze profil jeho obličeje. Bronzový čtyři metry vysoký Havlíček ulitý z hlavní rakouských děl byl nakonec slavnostně odhalen v neděli 14. září 1924, a to nejen za účasti svého autora, ale celé řady osobností tehdejšího kulturního a veřejného života.
Pomník v Německém Brodě přečkal pohnutou dobu Mnichova i první roky okupace, až v červenci 1943 německá okupační správa rozhodla o jeho demontáži a následném roztavení. Nakonec se sochu, s pomocí Otakara Štáfla a Berty Kafkové, manželky tehdy už zesnulého autora sochy, podařilo ukrýt. V létě roku 1946 se do přejmenovaného Havlíčkova Brodu vrátila a za účasti prezidenta Edvarda Beneše byla po druhé ve své historii slavnostně odhalena. Další sochy Karla Havlíčka Borovského najdeme například v Havlíčkově Borové nebo v Prostějově. Od roku 1911 mají Havlíčkovu sochu i krajané v Chicagu.
Foto: SOkA Havlíčkův Brod