Šest restaurací a čtyři hotelové školy v kraji se zapojily do dalšího ročníku Gastroakademie Kraje Vysočina. Každá z restaurací nabízí žákům kromě standardního praktického vyučování také nadstavbu ve formě vzdělávání v oblasti, na kterou se restaurace zaměřuje, co ji charakterizuje.Žáci se tak mohou seznámit se zpracování sladkovodních ryb, zvěřiny a drůbeže, přípravy polévek a netradičních příloh nebo nahlédnout do specifik jihoamerické kuchyně. Velkou přidanou hodnotou je možnost během jednoho školního roku poznat práci v různých restauracích. „Smyslem projektu je zvýšit kvalitu odborného vzdělávání v gastronomických oborech, využít potenciál kvality poskytovaných služeb vybraných restaurací, zlepšit spolupráci mezi školami a jejich zřizovatelem a pomoci k tomu, aby absolventi zejména oboru kuchař-číšník zůstávali i po vyučení v oboru,” popisuje Jana Fialová (ČSSD), radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.
Nové techniky vaření v praxi
Kraj Vysočina každoročně pořizuje pro každého žáka Gastroakademie oblečení a náčiní, účastníkům projektu přispívá na ubytování a cestovné v případě, že místo praxe je odlišné od místa bydliště. Dalšími aktivitami projektu je pak vzdělávaní pedagogických pracovníků, společné vzdělávání žáků, pedagogů a kuchařů z restaurací, opět s cílem společně se dozvědět a v praxi si vyzkoušet například nové techniky vaření.
Gastroakademie otevírá cestu k dalším prestižním soutěžím
Vyvrcholením projektu je účast žáků v celostátních i mezinárodních kuchařských soutěžích. Někteří se například zúčastnili letošního finále soutěže Kulinářské umění Young Chef 2018. Jde o soutěž pro mladé talentované studenty, kteří chtějí nastartovat úspěšnou kariéru v gastronomii. Mladí zástupci Vysočiny vařili pod bedlivým dohledem špičkových českých kuchařů v roli porotců. Ve finálovém večeru vařilo dvanáct nejlepších, z toho tři mladí kuchaři byli právě z Vysočiny.
Eva Fruhwirtová
Foto: Jaroslav Loskot