Doslova nový život vdechl divadelní oponě německobrodského spolku datované do roku 1855 akademický malíř Jiří Látal. Na její obnově pracoval společně se studentkami restaurování dva měsíce a začátkem října ji převezl zpátky do Havlíčkova Brodu.
MONIKA BROTHÁNKOVÁ
„Tohle už je naše v pořadí osmá opona. Potýkali jsme se především s nepravidelností tvaru a s poškozeným a slabounkým plátnem,“ vysvětlil Jiří Látal, který napínal, čistil, nažehloval na staré plátno nové, znovu čistil, tmelil a nakonec retušoval a malbu opět zafixoval tak, aby znovuobjevil její krásu a oponu mohli obdivovat nejen Brodští. „Chceme, aby se pohledem na oponu mohl potěšit každý, kdo v Brodě žije nebo město navštíví. Rádi bychom ji viděli například v nové budově Krajské knihovny Vysočiny, tak uvidíme, jak to nakonec dopadne,“ prozradila náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová ODS).
Krajské Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod jedinečnou historickou památku dlouhá léta ukrývalo v depozitáři, kam se teď na přechodnou dobu také vrátila. I když to nebylo vůbec jednoduché. Naopak oříškem bylo vymyslet, jak oponu o šíři šest a půl metru
dostat do druhého patra budovy. „Pevný a dlouhý rozměr přepravního nosného tubusu nás donutil hodně improvizovat a oponu jsme museli do depozitáře ukládat originálně oknem pomocí vysokozdvižné plošiny. Předcházela tomu pečlivá příprava tak, aby nedošlo k žádné újmě, a vše se nakonec podařilo,“ pochvaloval si na závěr ředitel muzea Jiří Jedlička.