Jana Fárová je ředitelkou krajské příspěvkové organizace Trojlístek – centrum pro děti a rodinu v Kamenici nad Lipou. Od nového roku zde poskytují novou sociální službu.
Paní ředitelko, můžete nám přiblížit, co znamená sociální rehabilitace?
Posláním sociální rehabilitace Trojlístku – centra pro děti a rodinu – je zvyšování rodičovských kompetencí v péči o dítě, a to převážně v raném věku dítěte. Smyslem naší služby je nabídnout rodičům nezletilých dětí podporu v jejich samostatnosti, nezávislosti, funkčnosti a dosáhnout takové úrovně rodičovských kompetencí, která zajistí do budoucna jejich nezávislost na sociální pomoci při péči o děti v rodinném prostředí. Rodiče si budou u nás nacvičovat rodičovské a osobní kompetence, posílí své sebevědomí v každodenní péči o dítě nebo děti a naučí se vhodně pečovat o domácnost a udržovat fungující rodinné a mezilidské vztahy. Pomůžeme jim zlepšit jejich finanční gramotnost a podpoříme pracovní návyky.
Službu poskytujete pobytovou formou. Jaké zázemí máte k dispozici?
Sociální rehabilitace budeme provozovat v samostatném bytovém domě, který jsme jako organizace získali do pronájmu. V současné době máme vytvořené dvě bytové jednotky, jednu pro matku s dítětem, dětmi a druhou pro celou rodinu, nejvíce však se třemi dětmi. Zázemí tvoří vždy kuchyňský kout, ložnice a sociální zařízení s funkčním vybavením. V ostatních prostorách bytového domu je sociální zázemí pro odborný personál a terapeutická místnost pro individuální práci s dětmi.
Jaké byly důvody pro zavedení sociální rehabilitace?
Zatímco v minulosti rodiny končily v hledáčku sociálních pracovníků příslušných městských úřadů, kteří už spíše hasili požár a řešili, jak ochránit ohrožené děti, sociální rehabilitace představuje vhodnou prevenci. Ta v ideálním případě povede k fungující rodině, která už pomoc sociálních pracovníků nebude potřebovat. Tato služba byla zavedena v rámci Transformace pobytového zařízení Trojlístek – centrum pro děti a rodinu – v návaznosti na péči o ohrožené děti a rodinu a měla by být jedním z preventivních opatření před odebráním dítěte, dětí z rodinného prostředí. Vychází z analýzy potřeb služeb pro ohrožené rodiny v rámci Kraje Vysočina, které v současné době v nabídce služeb v regionu chybí.
Eva Fruhwirtová
Nová služba je výsledkem Transformační strategie Kraje Vysočina realizované v rámci projektu „Aplikace inovativních postupů v rámci sociální ochrany a prevence v Kraji Vysočina, reg. číslo: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_007/0015546“, financováno z OPZ a ze státního rozpočtu.