Začátkem března otevřel Kraj Vysočina ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem a Policií České republiky Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Jihlavě. Během tří týdnů nepřetržitého provozu zde vyhledalo pomoc přes šest tisíc lidí prchajících z Ruskem napadené Ukrajiny.
„Na jednom místě si vyřídí víza strpění, dostanou zde občerstvení, informace a také pomoc od Úřadu práce, zaměstnanci VZP je přihlásí ke zdravotnímu pojištění. S organizací pomáhají hasiči, policisté, studenti, zaměstnanci krajského úřadu a také neziskové organizace,“ popsal hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS+STO). Nechybí zde ani zdravotní pomoc, kterou poskytuje Český červený kříž. Na místě jsou k dispozici tlumočníci. Pro děti je v jihlavském centru připravena hernička a zázemí zde najdou i kojící maminky.
Pořadová čísla nahradil elektronický rezervační systém
Běženci se musí do třiceti dnů na území České republiky zaregistrovat k pobytu. První nápor zvládli v Jihlavě za pomoci přidělení pořadového čísla, které je provedlo celým procesem. Krajští informatici tento systém postupně nahrazují elektronickým. „Ukrajinci budou moci využít elektronické objednávání do centra včetně volby termínu i času. Připravujeme aplikaci, která umožní rezervaci prostřednictvím vzdáleného počítače nebo přímo na místě u informačního kiosku nebo za pomoci asistentů,“ přiblížil ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Jiří Němec.
Ubytování poskytnou bývalé domovy sociálních služeb
Drtivá většina Ukrajinců po zaregistrování v KACPU v prvních čtrnácti dnech odjela na vlastní předem domluvená místa k ubytování. „Těm, kteří nemají zajištěné ubytování a budou je potřebovat, poskytneme lůžka v Domově Háj v Ledči nad Sázavou a také v budově domova pro seniory v Humpolci,“ potvrdil hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS+STO) a dodal, že v případě potřeby mají krajští hasiči vytipované sportovní haly, které by posloužily pro nouzové ubytování válečných uprchlíků až na dobu třiceti dnů.
Cizinecká policie řeší i speciální případy
Podle ředitele Krajského ředitelství Policie kraje Vysočina Miloše Trojánka asistenční centrum a cizinecká policie řeší i speciální případy. Služby vysočinského centra vyhledali dva ukrajinští nezletilí chlapci, do Čech přicestovali bez rodičů. Otec musel narukovat a matka zůstala na Ukrajině, aby se postarala o své staré rodiče. Chlapci jsou nyní v péči dětského domova.
Eva Fruhwirtová