Tento rok si připomínáme 300 let od úmrtí Mozarta barokní architektury, jednoho z nejlepších českých architektů italského původu, Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Pražského rodáka, který se i přes svůj tělesný hendikep dokázal prosadit jako významný a vyhledávaný architekt.
Jeho stavby vás zaujmou nezaměnitelným charakterem vnějších tvarů, pozoruhodným citem pro akustiku, hru se světlem a výraznými geometrickými prvky.
Přestože byl hluboce věřícím katolíkem, dokázal do sakrálních i světských staveb promítnout číselnou symboliku, křesťanskou mystiku a své nadšení z kabaly. Za svůj krátký život navrhl stovku projektů, díky osvícenosti tehdejších představitelů církve z nich zdobí dnes čtvrtina právě Vysočinu. Převážnou část naleznete na Žďársku, za vidění stojí také klášterní kostel Narození Panny Marie v Želivě nebo v Obytčově. Zářící hvězdou jeho díla je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Kouzlo Santiniho staveb můžete prostřednictvím kulturních a turistických akcí objevovat až do podzimu. Projděte se se Santinim v želivském klášteře a objevte jeho zázrak, zatančete si v červenci na KoresponDance na zámku ve Žďáře nad Sázavou, Putujte za Santinim a jeho památkami s Martinem Pluhařem! Akce naleznete také v kalendáři na www.vysocina.eu.
Michaela Krpálková