Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina z rukou hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka obdrželo osm osobností.
Kamenná medaile
Vladimír Leman
Emeritní primář, uznávaný a respektovaný internista, propagátor nových metod gastroskopie a vyšetření tlustého střeva. Celý život pracoval pro pelhřimovskou nemocnici. V roce 2022 ve svých devadesáti letech v pelhřimovské nemocnici oslavil pětašedesát let služby, stal se tak nejdéle sloužícím tamním lékařem. V roce 1974 začal provádět první gastroskopie flexibilním gastroskopem, což byla v té době v okresních nemocnicích novinka. Jeho zásluhou pelhřimovská nemocnice také jako první v tehdejším Jihočeském kraji provedla fibroskopickou kolonoskopii.
Skleněná medaile
Milan Dufek
Jeho jméno je po desítky let neodmyslitelně spojené s kulturou ve Velkém Meziříčí, přes dvacet let stojí v čele Jupiter clubu. Přivedl na Vysočinu Evropský festival filozofie s řadou významných hostů, stál u zrodu spolupráce Akademie věd ČR s Krajem Vysočina. Klub ve Velkém Meziříčí je motorem místní kultury, pod jeho vedením byla provedena rozsáhlá modernizace kina, přestavba velkého sálu a zázemí za sto milionů korun. Investice získala titul Stavba Vysočiny. V roce 2020 obdržel prestižní Cenu předsedkyně Akademie věd ČR za propagaci či popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací.
Jana Vejsadová
Havlíčkobrodská knihovnice se zasadila o vznik oddělení zvukových knih pro nevidomé a těžce zrakově postižené. V roce 1998 byla iniciátorkou projektu Internet pro nevidomé a slabozraké v knihovnách ČR. Na základě této iniciativy byla v havlíčkobrodské knihovně zpřístupněna první internetová stanice se speciálním softwarem pro nevidomé a stala se první v České republice, která tuto službu poskytla. V roce 2002 se začala věnovat tréninkům paměti pro různé cílové skupiny. O tréninku paměti napsala několik publikací, její práce mapuje dokument České televize Nevíš dne ani hodiny.
Jiří Zvolánek
Nestor českého bramborářství je zakladatelem jednoho z nejvyhledávanějších odborných bramborářských setkání. Je otcem Bramborářských dnů v Havlíčkově Borové, které se konají už 26 let. Sjíždí se sem pěstitelé z celé České republiky. Polní den je unikátní počtem odrůd brambor osázených v jednotných podmínkách a také shodně ošetřovaných. Dynamika hlíz tak může být posouzena ve stejný den, a to přispívá k ucelenému obrazu o odrůdách v daném roce. Jiří Zvolánek má zásadní zásluhu na rozvoji pěstování sadby brambor v Havlíčkově Borové, která se tím stala největším pěstitelem sadbových brambor v tuzemsku.
Dřevěná medaile
Miroslava Časarová
Operní pěvkyně, moderátorka a textařka. Pochází z vesničky Křepiny na Vysočině. Zpěv studovala na Pražské konzervatoři, nyní se zdokonaluje pod vedením brazilského barytonisty Miguelangela Cavalcantiho. Je sólistkou Hudby Hradní stráže a Policie ČR, členka divadla RockOpera a stálým hostem Filharmonie Gustava Mahlera. V roce 2019 získala širší nominaci na cenu Thálie. Hostuje v mnoha operních domech, bohatá je její koncertní činnost doma i v zahraničí (Itálie, Vatikán, Francie, Německo a další). Její hlas můžete slyšet také na rádiu Classic Praha, kde působí jako moderátorka živého vysílání.
Matěj Doležálek
Mimořádně nadaný třiadvacetiletý student vyniká v matematice a v celé řadě přírodovědných oborů. Je humpoleckým rodákem a absolventem tamního gymnázia. Exceloval na nejrůznějších olympiádách, kvalifikoval se vícekrát na mezinárodní úrovni. V současné době pomáhá sestavovat a vyhodnocovat soutěžní matematické úkoly. Už na gymnáziu psal středoškolskou odbornou práci, která dosahovala kvality diplomové práce. Úspěchy slaví i v jiných oborech, v roce 2018 se stal celosvětovým vítězem jazykové soutěže Best in English. Na hodinový test mu stačilo 38 minut a s přehledem porazil dalších sedmnáct tisíc studentů z celého světa.
Viktor Stocker
Talentovaný čtrnáctiletý akordeonista, který se ve své věkové kategorii řadí mezi nejlepší hráče světa. Od roku 2020 se vzdělává u přední české akordeonistky Markéty Laštovičkové na základní umělecké škole v Havlíčkově Brodě. Vedle samotné interpretace skladeb se věnuje i skladatelské činnosti. Mezi jeho největší úspěchy patří první ceny ze soutěží World Open Music Competition, Danubia Talents Budapest či Vivo International Music Competion New York a první místa z mezinárodních soutěží ve Vilniusu, Londýně, Vídni či Ostravě. Už vystupuje po boku slavných hudebníků, jako jsou Jaroslav Svěcený či Dagmar Pecková.
Pamětní medaile
Josef Serinek
in memoriam
Československý příslušník protinacistického odboje romské národnosti. Byl se svou rodinou vězněn v koncentračním táboře Lety, odkud uprchl a za druhé světové války se stal partyzánským velitelem. Na Vysočině patřil mezi klíčové členy odboje. Významně se zasloužil o osvobození Bystřice nad Pernštejnem. Až po válce se dozvěděl, že jeho manželka a děti se staly oběťmi romského holokaustu. Po válce provozoval pohostinství ve Svitavách a založil novou rodinu. Zemřel v roce 1974. Jeho vzpomínky jsou zaznamenány v knižní edici historika Jana Tesaře s názvem Česká cikánská rapsodie. V roce 2022 mu bylo in memoriam uděleno státní vyznamenání – medaile za hrdinství.