Závěr roku a leden 2024 bude v krajských muzeích patřit vánočním výstavám. Jihlavské muzeum provoněly perníky. Vévodí celému přízemí a expoziční budově. Na betlémy mohou zájemci zajít do Třebíče, Pelhřimova, Telče a nebo už tradičně do Třeště.
Perníkové Vánoce v Jihlavě představují tvorbu amatérských i profesionálních perníkářek nejen z Vysočiny. Výstava bude k vidění v budově na Masarykově náměstí v Jihlavě až do 7. ledna. Další vánoční expozice je v Třešti, kde mohou lidé až do 2. února navštívit výstavu Mouka+med+pepř = Peprník/perník. Ta provede zájemce dějinami perníku. „A protože je Třešť spojována především s betlémy, tak ani ty nechybí ve stálé expozici muzea. K vidění jsou papírové, dřevěné i z chlebového těsta. Komu nebudou stačit betlémy v muzeu, může se od 26. prosince vydat i do třešťských domácností po betlémské cestě,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury Roman Fabeš (STAN+SNK ED).
V telčské pobočce muzea bude až do konce roku vždy o víkendu k vidění výstava Anděl pastýřům zvěstoval. Pouze na Štědrý den je zavřeno. Na ní jsou vystaveny skříňové betlémy zapůjčené z třebíčského muzea a také betlém Jiřího Housera.
S betlémy je spjaté i Muzeum Vysočiny Třebíč, které připravilo výstavu nejen italských betlémů, ale také betlémů z vlastních sbírek a z partnerského rakouského Vösendorfu. „Až do 4. února mohou lidé přijít do Muzea Vysočiny v Pelhřimově, kde výstava připomíná výročí 800 let stavění betlémů, které byly k vidění nejprve v kostelích a poté se rozšířily i do domácností,“ dodal Fabeš. Tento celosvětový fenomén odstartoval svatý František z Assisi, který v roce 1223 uspořádal první živou betlémskou scénu.