Mladý včelař Petr Špaček z Cidliny stojí v čele rodinného včelařství. O včelaření se zajímal od dětství, dnes v něm podniká. Stal se Živnostníkem roku Kraje Vysočina 2023.
Petře, je vám pětadvacet let, jak dlouho se věnujete včelaření? A kdo vás k němu přivedl?
Od deseti let jsem pomáhal dědovi se včelami. Zpočátku jsem se mu spíše pletl pod nohama. Naučil mě o včelách a včelařství opravdu hodně. Díval jsem se mu pod ruce, zajímal jsem se. Chtěl jsem vymýšlet nové produkty, než měl děda. V šestnácti mě rodiče zplnoletnili, abych mohl začít podnikat v tomto oboru. Mám živnost založenou vyloženě na chov včel a prodej včelích produktů.
Jste hlavním tahounem hospodaření, ale určitě na to nejste sám. Kdo vám pomáhá?
Do práce kolem včel se zapojuje celá rodina. Je toho docela hodně. Vyrábíme si vlastní úly, vyrábíme voskové svíčky. Stěžejní je samozřejmě péče o včely a med.
Jak velké je vaše včelí hospodaření?
První úly vyrobil můj děda v roce 1980. Postupně jsme se rozrostli. Aktuálně se staráme o sto šedesát včelstev. Jedno včelstvo má až devadesát tisíc včel. Nemáme je na jednom místě, to by ani nešlo. V sezóně včelstva převážíme až šedesát kilometrů od Cidliny, kde bydlíme. Česká krajina je poměrně hodně zavčelená a v produkci medu jsme u nás soběstační.
Určitě máte hlavu plnou nápadů. Prozradíte nám, co plánujete?
Láká mě agroturistika. Rád bych propojil produkci medu s tím, že zájemcům budeme o včelách vyprávět, ukazovat, jak se o ně včelaři starají a jak jsou pro přírodu a pro člověka důležité. Chtěl bych postavit domek, kde lidé mohou přespat a kde dýchají včelí vzduch, což je pro lidské zdraví velmi prospěšné. Apiterapie je forma alternativní medicíny s pomocí včel a jejich produktů. Tato oblast mě velmi láká a chtěl bych se na ni více zaměřit.
Eva Fruhwirtová