Druhý říjnový víkend patřil v Havlíčkově Brodě knihám. Čtenáři a fanoušci literatury se sjeli na Vysočinu na 34. ročník Podzimního knižního veletrhu.
Pořadatelé zvolili jako hlavní téma Babylon příběhů. Část doprovodného programu tak věnovali překladům z mnoha úhlů pohledu – překladatelům jako stavitelům mostů mezi národy a kulturami, roli umělé inteligence i překladům české literatury ve světě.
Součástí knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě bylo tradiční udílení cen nejkrásnějším knihám. Slavnostní vyhlášení se konalo v pátek 11. října v Krajské knihovně Vysočiny, kde autoři a zástupci vítězných nakladatelství převzali ocenění. Porota letos hodnotila 71 titulů od 36 nakladatelství a ocenila nejlepší knihy ve třech kategoriích. Cena Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu Vysočiny putovala do nakladatelství Nadační fond 8smička za knihu Kdybych já byl krásný jako Dionysos, jejíž autory jsou Miloš Doležal a Martin Herold. Cenu města Havlíčkův Brod za nejkrásnější knihu veletrhu získalo nakladatelství Petrkov za nové vydání klasického díla Jacka Londona Volání divočiny. Cena za nejkrásnější dětskou knihu byla udělena Vydavatelství Univerzity Palackého za titul Filmouka: Průvodce světem filmu a audiovize, který sestavil kolektiv autorů. Cena čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Vysočina pak patří knize Větrný Jeníkov – Historie: Krajinou Větrného Jeníkova a jejími proměnami, kterou vydalo nakladatelství F.R.Z. agency.
Eva Fruhwirtová