Jedna kamenná, šest skleněných a tři dřevěné medaile už znají nové majitele. Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina za rok 2024 obdrželo deset osobností, které se pozitivně zapsaly do života v regionu. Držitelé medailí vynikají napříč různými obory.
„Už po sedmnácté jsme vybírali mezi množstvím nominovaných, z nichž by si nejvyšší ocenění Kraje Vysočina jistě zasloužil každý. Nakonec jsme vybrali deset příběhů lidí, kterým bije srdce pro Vysočinu, zanechali tu nesmazatelnou stopu a jsou inspirací nám všem,“ uvedl na adresu oceněných hejtman Kraje Vysočina Martin Kukla (ANO 2011).
Nejvyšší ocenění, kamennou medaili, obdržel z rukou hejtmana Kraje Vysočina Martina Kukly Jiří Hamza, šéf Českého svazu biatlonu. Hamza je dlouhodobě klíčovou osobností, která stojí za úspěšnou organizací biatlonových mistrovství. Jeho úsilím získala Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě renomé jako pořadatelské středisko biatlonového mistrovství světa.
Nejvyšší ocenění v podobě skleněné medaile obdržela profesorka imunologie Jitka Palich Fučíková. Mezi další oceněné patří dlouholetá ředitelka Českého červeného kříže v Havlíčkově Brodě Ilona Loužecká, ředitelka Galerie výtvarných umění v Havlíčkově Brodě Hana Nováková nebo pedagog, novinář a zakladatel Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského Milan Pilař. Další osobnosti oceněné skleněnou medailí jsou generální ředitel společnosti OPTOKON Jiří Štefl a zakladatel soutěže Zlatá podkova v Humpolci Ladislav Vrátný.
Dřevěnou medailí se může pyšnit biolog Josef Bryja, sprinter Eduard Kubelík a vítěz ankety Dítě Česka 2023 Matěj Pavliš.
Kamenná medaile
Jiří Hamza
Jiří Hamza je prezidentem Českého svazu biatlonu a od roku 2018 působí jako viceprezident Mezinárodní biatlonové unie. Jeho úsilím získala Vysočina mezinárodní renomé jako pořadatelské středisko biatlonového mistrovství světa. Poprvé v historii České republiky se konalo v Novém Městě na Moravě. Vysočina Arena se během několika let změnila v moderní světové sportovní centrum, jezdí sem fanoušci z celého světa. Za devět dní biatlonového mistrovství světa v roce 2024 zavítalo do Vysočina Areny na dvě stě tisíc fanoušků. Poprvé se mu podařilo u nás na Vysočině zajistit mistrovství světa už v roce 2013.
Skleněná medaile
Jitka Palich Fučíková
Výsledky práce imunoložky Jitky Palich Fučíkové jsou nadějí pro onkologické pacienty. Ve svém výzkumu hledá cesty, jak aktivovat imunitní systém pacienta k boji proti nádorovým buňkám. Podílí se například na vývoji a testování imunoterapeutické vakcíny proti rakovině prostaty, vaječníků a plic. Je profesorkou v oboru lékařské imunologie na Univerzitě Karlově a vedoucí vědecké skupiny v biotechnologické firmě Biotech. Profesorkou je od roku 2023. Je jednou z nejmladších profesorek v České republice. Na svém kontě má mimo jiné i několik patentů a řadu vědeckých statí v v domácí i zahraniční odborné literatuře
Ilona Loužecká
Ilona Loužecká je dlouholetou ředitelkou a aktivní osobností Českého červeného kříže v Havlíčkově Brodě. Je dobrovolnicí a neúnavnou koordinátorkou humanitární pomoci. Oblastní spolek Českého červeného kříže vede deset let, za tu dobu si vybudovala dobré jméno v oblasti sociálních, zdravotních i společenských aktivit. Její obětavost, emaptie a činorodost vynikly především v době covidu, kdy koordinovala dobrovolníky a organizovala pomoc. Sama pomáhala v domově pro seniory. Když vypukla válka na Ukrajině, koordinovala humanitární pomoc, věnovala se službě v krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině a zasedla v krizovém štábu.
Hana Nováková
Hana Nováková zasvětila celý svůj profesní život kultuře a výtvarnému umění. Třicet let vedla Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Na této pozici působila do června 2023. Za jejího vedení se rozšířil sbírkový fond krajských sbírek zaměřený na českou kresbu, ilustraci a grafiku. Podařilo se jí vybudovat sbírkový konvolut děl Bohuslava Reynka. Kurátorsky připravila více než 300 výstav a několik desítek katalogů k nim. V letech 2001 až 2005 byla předsedkyní profesního sdružení Rada galerií České republiky. Svou profesní kariéru založila na neustálém růstu, těsné spolupráci s umělci a kolektivem pracovníků galerie.
Milan Pilař
Milan Pilař je pedagog a novinář, který před dvaceti lety založil úspěšný projekt pro budoucí žurnalisty. Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského přivedla za dobu své existence do Havlíčkova Brodu desítky celosvětově uznávaných osobností, včetně prezidenta Václava Havla. Jeho projektů se účastní studenti z České republiky, Slovenska, Polska nebo Ukrajiny. Pod hlavičkou Centra Vysočiny inicioval celou řadu aktivit, mezi ně patří monument Havlíčkův Hydepark, pamětní deska Pavla Landovského a další vzdělávací projekty zaměřené nejen na média, současné dění, historii a kulturu.
Jiří Štefl
Jiří Štefl na Vysočině vybudoval od základu úspěšnou technologickou firmu, jejíž řešení pronikla do celého světa. Vláknové optice se věnuje na odborné i manažerské úrovni po celý svůj život. Začínal v oddělení vývoje v Tesle Jihlava jako vývojový pracovník, zabýval se technologie-
mi výroby optických konektorů a vláknové optiky. V roce 1996 se stal generálním ředitelem společnosti OPTOKON a začal psát příběh vlastní firmy, která je předním světovým výrobcem a dodavatelem aktivních a pasivních prvků pro vláknovou optiku. Společnost se specializuje na výrobu prvků a měření optických datových sítí a dodává zodolněné komponenty pro taktická vojenská řešení.
Ladislav Vrátný
Ladislav Vrátný zasvětil celý svůj profesní život péči o zemědělské školství a jezdecký sport v Humpolci. Od roku 1958 až do roku 2000 působil v nejužším vedení Školního statku Humpolec. Vzdělával studenty humpolecké zemědělské školy v oboru agropodnikání. Životní vášní se Ladislavu Vrátnému stala soutěž Zlatá podkova. Patří do skupiny zakladatelů tohoto seriálu jezdeckých závodů, které každoročně od roku 1970 vrcholí finálovými jízdami na kolbišti Dusilov v Humpolci. Po zániku Zemědělských novin, které byly hlavním partnerem závodů, založil neziskovou organizaci Soutěže podkovy. Závody se nyní úspěšně pořádají pod její hlavičkou.
Dřevěná medaile
Josef Bryja
Josef Bryja je uznávanou kapacitou ve fylogeografii a fylogenetice drobných savců, biogeografii, ekologii hlodavců a v dalších biologických oborech. Věnuje se i studiu evoluce biologické rozmanitosti na africkém kontinentě. Od roku 2010 vede detašované pracoviště Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky ve Studenci. Jeho dalším působištěm je Ústav botaniky a zoologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Mezi nejvýznamnější projekty, na kterých se podílí, patří studium evoluce biologické rozmanitosti v subsaharské Africe.
Eduard Kubelík
Dvaadvacetiletý sportovec Eduard Kubelík patří k tuzemské sprinterské špičce. Atletice se věnuje teprve krátce, začal až v šestnácti letech. Pro klub Atletika Jihlava ho objevil trenér Jiří Švec. Na jaře 2023 byl vyhlášen sportovcem Kraje Vysočina za rok 2022. K Eduardovým největším úspěchům patří stříbro ze závodu na 200 metrů z juniorského ME v Estonsku v roce 2021. Na letošním atletickém mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě v závodě na 200 metrů zvítězil v mezinárodní konkurenci s osobním rekordem 20,66 sekund. Zároveň jde o český rekord v kategorii do dvaadvaceti let. Na letošní letní olympiádě v Paříži se zařadil mezi 48 nejlepších sprinterů z celého světa.
Matěj Pavliš
Gymnazista Matěj Pavliš toho už má ve svém mladém věku hodně za sebou. Ve svých sedmnácti letech se stihl stát osobností města Havlíčkův Brod a vítězem ankety Dítě Česka 2023. Matěj se závodně věnuje šachům, píská fotbalové zápasy a doučuje své vrstevníky matematiku, češtinu, biologii a fyziku v rámci projektu, který založil se svými spolužáky. Výtěžek ze svých projektů věnuje neziskovým organizacím. Podílí se na projektu Šachy do škol a pomáhá zakládat a vést dětské kroužky. Je vítězem krajského přeboru Vysočiny 2023 v šachu. Letos byl vyhlášen vítězem ankety Dítě Česka 2023 Dětského fondu OSN, který oceňuje dlouhodobou aktivitu dětí.