Závěry socioekonomické studie dopadů výstavby nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany představila zpracovatelská firma KPMG krajským zastupitelům na speciálním semináři v Jihlavě koncem listopadu. Starostové se s výsledky seznámili na pracovním setkání ve Valči na Třebíčsku začátkem prosince.
„Ve výstavbě nových jaderných zdrojů v Dukovanech spatřuji nejen impuls k růstu regionální ekonomiky, ale také k vyvážení některých negativních trendů, které můžeme v území pozorovat již nyní. Příkladem může být stárnutí populace, úbytek obyvatel v produktivním věku či odliv mladých kvalifikovaných lidí,“ vyzdvihl hejtman Kraje Vysočina Martin Kukla (ANO 2011).
Navýšení počtu lékařů a přizpůsobení studijních oborů
Studie zjistila, že střední vzdělávání disponuje dostatečnými kapacitami i nabídkou vzdělávacích programů. Z hlediska dostavby elektrárny je však potřeba přizpůsobovat zaměření oborů této poptávce, která ne vždy odpovídá preferencím firem. Problémem je dostupnost zdravotních služeb. Ten se bude prohlubovat bez ohledu na výstavbu Dukovan. Populace totiž stárne. A stárnou také lékaři. Studie predikuje, že s ohledem na výstavbu elektrárny bude potřeba navýšit počty praktiků a ambulantních specialistů.
Kraj bude pro starosty pomocnou rukou
„Jsme připraveni poskytnout maximální podporu pro to, aby se projekt výstavby nových jaderných zdrojů stal přínosem pro všechny jeho obyvatele i obce v dotčeném území,“ sdělil náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jiří Pokorný (ANO 2011) a dodal, že bude se starosty ve velmi úzkém kontaktu a bude jim pomáhat tam, kde bude potřeba.
Tuto studii zadal k vypracování Kraj Vysočina ve spolupráci s Jihomoravským krajem a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Cílem bylo zmapovat a odborně zhodnotit přínosy a rizika spojená s budováním nových jaderných zdrojů.
Eva Fruhwirtová