Zástupci vysokých, středních i základních škol z regionu se setkali na začátku června s klíčovými zaměstnavateli i hosty z ministerstva školství a hospodářské komory na čtvrtém ročníku odborné konference Technické fórum Kraje Vysočina.
Velká část firem z regionu spolupracuje se školami. Nejčastěji nabízejí školám praxi, a to i jako součást výuky. „Velkou výhodou našeho regionu je ochota firem i profesních organizací spolupracovat s Krajem Vysočina na popularizačních originálních projektech zvyšujících zájem budoucích studentů o vybrané obory,“ pochvaluje radní pro školství Jana Fialová (ČSSD) a dodává, že některé z aktivit Kraje Vysočina se v původní podobě nebo mírně upravené ujaly i v jiných krajích a pomáhají se získáváním zájmu studentů.
Příklady a návody, které inspirují ostatní
V rámci sdílení příkladů a návodů dobré praxe představila společnosti B:Tech Havlíčků Brod, držitele Ceny hejtmana Kraje Vysočina za společenskou odpovědnost 2017, projekt vyhledávání, výchovy a především udržení si klíčových zaměstnanců. Vedení středních škol představilo výsledky projektů svých studentů zaměřených na elektromobilitu, rozvoj IT nebo inovátorství, žáci ZŠ Rošického Jihlava prezentovali výsledky nového projektu těžícího z popularity stavebnice Lego určeného pro základní školy podpořeného společností Bosch Diesel Jihlava.
Odborné předměty budou moci vyučovat lidé bez pedagogického vzdělání
Rozvoj moderních technologií má v současné době dopad na zájem firem o IT odborníky, jejich výchovu však komplikuje nedostatek kvalifikovaných lidí připravených budoucí IT generaci vychovávat. To by se mohlo podle ředitele odboru středního a vyššího odborného vzdělávání a institucionální výchovy na ministerstvu školství Petra Bannerta v budoucnu změnit. V procesu příprav je zmírnění podmínek, za kterých budou moci odborné předměty a praxi vyučovat odborníci – lidé bez pedagogického vzdělání.
Eva Fruhwirtová