Aneta Šírková pracuje v jihlavském Psychocentru, příspěvkové organizaci Kraje Vysočina. Věnuje se náhradní rodinné péči a externě pracuje na projektu, který vzdělává rodiče v oblasti používání digitálních technologií u dětí.
Advent a Vánoce patří k nejkrásnějším svátkům v roce. Jak je můžeme prožít v psychické pohodě?
Ačkoli se o Vánocích říká, že to jsou svátky klidu a míru, realita bývá jiná. Z každé strany na náš křičí reklamy vybízející ke koupi nějakého produktu nebo zážitku a my se tak snažíme, často aniž bychom si to vlastně uvědomovali, nakoupit co nejvíce dárečků. Já radím zpomalme, s upřímným zájmem si naslouchejme a nebojme se vyjádřit, že nám na druhých záleží, a přijímejme s vděčností každodenní maličkosti, nikdy totiž nemůžeme vědět, zda je nám příští rok dovolí prožít znovu.
Proč je pro rodiny důležité udržovat tradice a mít své vlastní rituály?
Tradice, především ty kulturně podmíněné, nám dávají pocit toho, že někam patříme, což je jedna z nejvýznamnějších lidských potřeb. Většina z tradic také vybízí k tomu, aby se při jejich dodržování lidé setkali, takže zprostředkovávají tolik potřebný lidský kontakt, který je čím dál vzácnější. To samé platí i pro rodinné rituály, které, jelikož se odehrávají s určitou pravidelností, dávají pocit jistoty a bezpečí, což jsou opět základní potřeby.
Konec roku klepe na dveře. Je dobré se ohlédnout a udělat si osobní bilanci? Fungují novoroční předsevzetí?
Osobní bilanci by měl dle mě dělat každý pravidelně, tedy nejen o Vánocích. Pokud ale nejsme zvyklí být v kontaktu sami se sebou a životem se spěchem proplouváme, určitě jsou Vánoce dobrou příležitostí ohlédnout se zpět. A předsevzetí? Ta fungují zejména podle toho, jakou máme vůli a jak si je definujeme. Obecně totiž platí, že je efektivnější vytyčit si menší, realistické cíle, neboť splnění malých krůčků nás bude motivovat ke krokům větším.
Eva Fruhwirtová