Vodíkové technologie jsou v poslední době považovány za velice perspektivní. Jejich velkým plusem je to, že přispívají k dekarbonizaci průmyslu i dopravy. Právě vodík je jedním z pilířů k dosažení evropských cílů uhlíkové neutrality v roce 2050. „Uplatnění vodíkových technologií v rámci kraje vidím zejména v oblasti energetiky a dopravy. Proto se kraj rozhodl spolu s dalšími klíčovými hráči regionu uzavřít memorandum o spolupráci v oblasti výroby, skladování a využívání vodíkových technologií napříč odvětvími,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS+STO) při podpisu vodíkového memoranda ve čtvrtek 6. dubna v Jihlavě.
Do platformy Vodíková Vysočina se mohou zapojit i další
Kraj Vysočina, město Jihlava, Vysoká škola polytechnická Jihlava a společnosti SmartPlan a JIPOCAR Power nastartovaly platformu Vodíková Vysočina, která je otevřená dalším spolupracujícím organizacím. „Je to příležitost ke zvýšení konkurenceschopnosti našich regionálních firem na českém i evropském trhu,“ říká Hana Hajnová (Piráti), náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje. Ještě letos se uskuteční podnikatelská cesta do Dolního Bavorska, kde mají zkušenosti s budováním tzv. Hydrogenvalley. „Chceme využít našich dobrých vztahů v rámci kooperace ve sdružení Dunaj-Vltava a načerpat inspiraci a dobrou praxi,“ doplnila Hana Hajnová.
Příležitost ke snížení uhlíkové stopy v dopravě
Společnost JIPOCAR, která patří k signatářům memoranda, vidí budoucnost vodíku v kamionové dopravě. „Je to smysluplnější cesta než elektromobilita. V manipulační technice už tato technologie běžně existuje, i když její pořizovací náklady jsou zatím vysoké. Ale je to cesta, jak snížit uhlíkovou stopu,“ dodává Jiří Vybíhal z JIPOCAR Power.
Eva Fruhwirtová