V 90. letech došlo k transformaci kojeneckých ústavů na dětská centra. Ta jsou v Kraji Vysočina dvě, v Jihlavě a v Kamenici nad Lipou. Pečují o děti od narození až do tří let věku. Do jisté míry se dá říci, že poskytují obdobnou péči jako právě dřívější kojenecké ústavy. V Dětském centru v Jihlavě se nyní starají o dvacet pět dětí. Jejich rodiny se o ně nemohou postarat, a tak péči nahrazuje dvacet šest specializovaných pracovníků.
Snaží se dětem nahradit rodinu
„Pro děti připravujeme výchovné plány, pracuje s nimi klinický psycholog, speciální pedagog. Na každý den jim připravujeme smysluplný a zajímavý program,“ potvrzuje ředitelka Dětského centra Jihlava Ivana Ryglová. Tato zařízení mají ve svém poslání starat se o děti, ke kterým nebyl osud tak přívětivý. Ve spolupráci s dalšími organizacemi se snaží dětem nahradit rodinu, i když dobře vědí, že to není zcela možné. A tak alespoň zmírňují následky, se kterými nevítané děti přicházejí na svět. V kompetenci dětských center není řešení adopcí ani příjem dětí, to zajišťujeorgán sociálně-právní ochrany dětí a úředníci krajského odboru sociálních věcí. „Nerozhodujeme ani o tom, jak dlouho u nás děti budou a kam půjdou, a také nejsme přestupní stanicí pro dětský domov,“ vysvětluje ředitelka Ivana Ryglová a dodává, že veřejnost se mylně domnívá, že právě toto mají také na starosti.
Jihlavským dětským centrem projde ročně kolem padesáti dětí a stejný počet odchází do nových nebo původních rodin.
V Kamenici nad Lipou se starají o starší děti
Druhým dětským centrem je Trojlístek v Kamenici nad Lipou. I tady pomáhají dětem v ohrožení a poskytují neodkladnou péči 24 hodin denně. Přijímají děti různého věku, prioritou jsou sourozenecké skupiny dětí, aby nemuselo dojít k jejich rozdělení. „V bytových jednotkách, které fungují na principu rodinných buněk, se jeden zaměstnanec stará o čtyři až pět dětí. Děláme maximum pro to, abychom dětem přiblížili život v rodinách,“ popisuje ředitelka Trojlístku Jana Fárová. Děti předškolního věku chodí do místní mateřské školy a jsou začleněny mezi děti z běžného rodinného prostředí. Starší děti pak zde také chodí do základní školy.
EVA FRUHWIRTOVÁ