Před třemi roky byly sloučeny pedagogicko-psychologické poradny v Kraji Vysočina a Speciálně pedagogické centrum Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod do jedné organizace zřizované Krajem Vysočina. Současný tým přibližně 60 odborných pracovníků psychologů a speciálních pedagogů pomáhá dětem v překonávání školních výukových a výchovných obtíží, nabízí pomoc při posouzení školní zralosti, řeší a konzultuje s rodiči a pedagogy možnosti výchovy a vzdělávání dětí, žáků a studentů.
Jejich klientelou je devět tisíc dětí ročně
Klientela dětí, žáků a studentů je velmi početná a dosahuje v průměru kolem devíti tisíc. Mezi nejčastěji vyskytované komplikace patří obecně poruchy učení, které představují přibližně polovinu obtíží. Dalším převažujícím faktorem školní neúspěšnosti jsou výchovné problémy různého charakteru. „Je důležité, aby především rodiče měli reálnou představu, co od dítěte očekávat, poradíme, jak na ně působit, jak je rozvíjet, co mu nabízet. To vše samozřejmě nejenom v souvislosti se školou, ale s celým vývojovým obdobím a zdravotním stavem dětí i mladistvých,“ popisuje ředitel Milan Pavlík a dodává, že jednotlivá pracoviště poskytují podle potřeby nejen základní posouzení, ale i další odborné vedení psychologické či speciálně pedagogické, terapie individuální či ve skupině, případně ve spolupráci s rodinou, poradenství, zajišťování speciálně vzdělávacích potřeb dětí, konzultace, metodickou pomoc, práci se třídními kolektivy, spolupráci s metodiky prevence a výchovnými poradci škol a další.
Pomáhají rodičům i školám
O celý chod organizace se stará ředitelství společně s vedoucími pracovnicemi detašovaných pracovišť a tým sociálních pracovnic a administrativně ekonomický úsek.
Zajišťují odbornou a metodickou pomoc školám, přímo
ve školských zařízeních, spolupracují s rodiči dětí, organizují různé
vzdělávací akce, informují rodiče o možnostech podpory v oblasti
sociál-
ního zabezpečení a vzdělávání. „Naší prioritou je vzájemná spolupráce
s rodiči a školským zařízením,“ uzavírá ředitel Milan Pavlík.
O rozsahu činnosti se více dozvíte na webových stránkách. www.pppaspcvysocina.cz
Odborní pracovníci pedagogicko-psychologické poradny se zaměřují a věnují převážně oblasti diagnostiky a intervence výukových problémů, specifických vývojových poruch učení jako dyslexie, dysgrafie, dysortografie, dyskalkulie. Dále také výchovným problémům a oblastem jako je diagnostika školní zralosti a s ní spojené doporučení odkladů školní docházky či určování profesní orientace žáků a studentů.
Odborní pracovníci speciálně pedagogického centra se zaměřují a věnují zejména pomoci s komplexní péčí dětem, žákům a studentům převážně s mentálním, kombinovaným a tělesným postižením.
EVA FRUHWIRTOVÁ