Žáci třetích ročníků základních škol na Vysočině budou zkoumat svět s novými badatelskými sadami. Vybavení a pomůcky mají podnítit u dětí chuť zkoumat a dozvídat se nové věci, naučit se kriticky myslet a vzbudit zájem o objevování toho, jak fungují věci kolem nás.
„Každá sada obsahuje Turistický atlas Vysočiny, který umožní lépe poznat okolí školy nebo bydliště, klíč k určování živočichů a také návody na pokusy, které mohou žáci zkoušet v kroužku nebo doma,“ popsal krajský radní pro oblast školství Jan Břížďala (Piráti). Nechybí ani příručka „malého zálesáka“ s radami, co si vzít s sebou na výlet, jak se orientovat podle turistických značek a jak ovládat buzolu, která je také součástí batůžku společně s dalším vybavením. Jde například o šablonu kraje – obrysovou mapu bez popisků, na které si děti vyzkouší své znalosti o Vysočině.
Pomůcky do školy, do kroužku i na doma
Poprvé si badatelské sady užili žáci v loňském roce. Učitelé nejvíce oceňovali možnost využití dodaných pomůcek v různých předmětech. A tak se Kraj Vysočina rozhodl pokračovat i letos. Náklady na pořízení kompletních badatelských batůžků jsou více než 2,5 milionu korun. Zamířily do 269 základních škol na Vysočině, kde si je převzalo přes pět tisíc třeťáků a téměř čtyři stovky učitelů. Sady vznikly ve spolupráci s organizací Chaloupky, která se věnuje environmentální a ekologické výchově.
Eva Fruhwirtová